Tilavet secdesi nedir, nasıl yapılır? Tilavet secdesi duası ve ayetleri nelerdir?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Tilavet secdesinin nasıl yapıldığı bugünlerde merak konusu oldu. İşte Diyanet İşleri Başkanlığı resmi sitesinde de sıkça araştırılan soruların cevapları!

Tilavet secdesi nedir, nasıl yapılır? Tilavet secdesi yapılırken hangi dua okunur?

Tilavet secdesinin nasıl yapıldığı bugünlerde  merak konusu oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinde de merak edilen bu sorulara cevap veriliyor.

Diyanetin yaptığı açıklamalarda tilavet secdesinin nasıl kılındığı anlatıldı. İşte Kur'an'ı Kerim'in  14 ayetinde bahsedilen secde ayetlerinin okunması veya bu ayetlerin duyulması halinde yapılması gereken tilavet secdesiyle ile ilgili doru bilgiler haberimizde...

Kur'ân-ı Kerim'de on dört yerde geçen secde ayetlerinin okunması veya duyulması durumunda yapılan ibadete tilavet secdesi denir. Allah'ın yüceliğini kabul etmeyen müşriklere karşı, Müslümanların secde ederek Allah'ın varlığını ve yüceliğini kabul ettiklerini gösteren, simgeleyen bu ibadettir çok sevaptır. 

Tilavet secdesi nasıl yapılır, tilavet secdesi duaları hangileridir ?  Bu sorular da yine birçok Müslüman tarafından merak ediliyor.

Namaz ibadetine benzerlik gösteren tilavet secdesi, beş vakit namaz gibi kişiye farz değildir ancak yapılması vacip olan bir ibadettir.

Namaz kadar kıymetli olan tilavet secdesi nasıl yapılır? İşte cevaplar...


Tilavet secdesi ne zaman yapılır?

Kur'an'ı Kerim'de 14 yerde geçen secde ayetini duyduktan veya okuduktan sonra hemen yapılması çok kıymetli ve sevaptır.

Kur'an'ı Kerim'i hatmeden biri de hatim ettikten sonra topluca bu ibadeti yapabilir. Secde ayetlerinin bulunduğu ayetlerde Allah'a inanmayanların, Allah'a karşı gelip secde etmemeleri anlatılır. Bu sebeple Müslümanların Allah'a secde etmesi, Allah'ın varlığını, yüceliğini kabul etmeleri, O'na itaat ettiklerinin kanıtı olup Allah katından çok faziletli bir ibadettir.


Tilavet secdesi yapılışı:

Tilavet secdesine hazırlık normal beş vakit namaza hazırlıklarla aynıdır. Necaset kurallarına uymanız, kıbleye dönmeniz ve abdest almanız gerekir.

Tilavet secdesine başlamak için kıbleye dönün, seccadenizi serin ve 'Niyet ettim Allah rızası için tilavet secdesine' diyerek niyet edin.

Ardından ellerinizi kaldırmadan direkt ‘Allahu ekber’ diyerek bir kere secdeye gidip üç defa “Sübhane Rabbiye’l-alâ” demelisiniz. Secdeden kalkarken Bakara Suresi 285.ayetinin sonu olan (semina ve etana gufraneke Rabbena ve ileykelmasir), ' işittik, itaat ettik ve bağışlamanı dileriz Rabbim, gidiş sanadır' ayetini okuyun ve doğrulun.

Tilavet secdesini tamamlamış oldunuz. Tilavet secdesinde selam vermeye gerek kalmadan secde yapılır.

Secde ayetini duyduysanız ve o  sıra tilavet secdesi yapmak için uygun bir zaman değilse (semina ve etane gufraneke Rabbena ileykelmasir) demelisiniz, sonrasında uygun bir vakitte tilavet secdesini yapmalısınız.


Kur'an'ı Kerim'de tilavet secdesi gerektiren ayetler ve sureler şöyledir:

A’râf suresinin 206;

Ra’d suresinin 15,

Nahl suresinin 49,

İsra suresinin 107,

Meryem suresinin 58,

Hac suresinin 18,

Sâd suresinin 24,

Furkan suresinin 60

Neml suresinin 25,

Secde suresinin 15,

Fussılet suresinin 37,

Necm suresinin 62,

İnşikâk suresinin 21,

Alak suresinin 19'uncu .ayetidir.Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Tilavet secdesi Din İslam Müslüman