Spotify'da dinlenme rekoru kıran şarkı belli oldu! Spotify'da rekor kimin?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Sosyal platformlar içerisinde müzikseverlerin bir numarası olan Spotify'da en çok dinlenen şarkı rekoru kırıldı! Peki bu rekor kime ait?

2016 yılının Aralık ayından bu yana en çok dinlenen şarkı 1 milyar rekorunu geçti. Peki bu rekor kime ait?

One Dance şarkısı ile Drake , Aralık 2016' da 1 milyardan fazla dinlenerek Spotify'da bu rekoru kıran  ilk şarkıcı oldu.

Bu rekorun sebebi de Youtube üzerinde dinlenememesi ve şarkıya bir klip çekilmemesi oldu. One Dance şarkısından önce 500 milyon rekorunu elinde bulunduran Major Lazer'in ve DJ Snake'in düeti Lean On şarkısıydı. Spotify'da 2020'nin en çok dinlenen şarkıcısı 8.3 milyar dinlenmeyle Porto Rikolu rapçi Bad Bunny oldu.

Spotify'ın Türkiye'de 2020 yılının  en çok dinlenenleri kim oldu ?

2020'nin en çok dinlenenlerinde ilk sırada ünlü rapçi Ezhel var.Sanatçı tam 3 kez üst üste Türkiye'nin Spotify'da en çok dinleneni oldu. Ezhel'i bu listenin tek kadın sanatçısı olarak ikinci sırada Sezen Aksu, üçüncü sırada Murda, dördüncü sırada Sagopa Kajmer ve beşinci sırada ise Patron takip etti.


Türkiye'de en çok dinlenen kadın sanatçılarda ise ilk beş şöyle : 

Listenin zirvesi Sezen Aksu'ya ait. Onu ikinci sırada Zeynep Bastık takip ederken üçüncü sıraya Billie Elish oturuyor. Sıralamanın dördüncüsü Sertap Erener olurken beşinci sırada Sena Şener bulunuyor.

Kadın sanatçıların 2020 dünya sıralamasına baktığımızda da ilk sırada Billie Elish var. 2020'de en çok dinlenen kadın sanatçıyı Taylor Swift takip ediyor. Üçüncü sırada Ariana Grande bulunurken bu sıralamayı Dua Lipa ve Halsey devam ettiriyor.


Türkiye'de en çok dinlenen müzki türü: Indie 

2020 senesinde müzik türlerinde en çok dinlenenler arasında indie müzik grupları yükselişe geçti.

Spotify kullanıcıları tarafından dinlenme sayısı ve indie müzik türünde şarkı yapan sanatçı sayısı artmaya devam ediyor.

2020'nin en çok dinlenen ilk 10 müzik gurubunun 5 tanesinin indie müzik grubu olduğunu da belirtelim.


Türkiye'de en çok dinlenen ındie sanatçıları kimler?

Türkiye'de 2020 senesinde en çok dinlenen indie gruplarında Yüzyüzeyken Konuşuruz ve Dolu Kadehi Ters Tut listenin başında yer alıyor. TOP 10 listesindeki indie müzik gruplarının tamamının Türk şarkıcılardan oluştuğunu belirtmekte fayda var. 


Türkiye'de en çok dinlenen şarkı:

Önceki yıllara nazaran 2020 senesinde yeni şarkılarla beraber yeni şarkıcılarda müzik piyasasına etkili girişler yaptı.

Müzikseverlerin bu yıl Türkiye'de en çok dinlediği şarkı da Ezhel ve Murda'nın 'Bi Sonraki Hayatımda Gel' şarkısı oldu.

İkinci sırada yeni şarkıcılardan Gazapizm'in 'Unutulacak Dünler' adlı şarkısı yer alırken son sırada da Zeynep Bastık'ın 'Uslanmıyor Bu' adlı kaydı bulunuyor.


2020'de dünyada en çok dinlenen albüm: YHLQMDLG

Bad Bunny'nin 3.3 milyar dinlenen YHLQMLDG albümü 2020 senesinin zirvesini oluşturuyor.


Türkiye'de en çok dinlenen albüm hangisi oldu?

Özellikle Spotfiy'ın premium hesaplarındaki listelerde de dikkat çeken isimler yine bizi şaşırtmıyor.

Son zamanlarda yaptığı şarkılarla oldukça sevilen Ezhel ve Murda'nın 'Made In Turkey' adlı albümü Türkiye' de en çok dinlenen albüm oldu.

Az bir farkla ikinci sırayı Gazapizm'in 'HİZA' adlı albümü alıyor. Spotify'ın Türkiye'deki TOP 10 listelerine baktığımızda son dönemlerde rap şarkılarına ve rap sanatçılarına artan ilgiyi de fark etmemek mümkün değil.


Spotify'da birlikte dinleme özelliğinin vazgeçilmez parçası:

Spotify müzik platformunun birlikte dinleme özelliğini Spotify kullanıcıları sıkça kullanmaktadır.Peki bu birlikte dinleme özelliğinde vazgeçilmez olan şarkı hangisi oldu?

Spotify kullanıcıların birlikte dinleme özelliğini kullanırken en çok tercih ettiği şarkı Madrigal adlı grubun 'Seni Dert Etmeler' adlı şarkısı birinci sırada yer alırken Emir Taha'nın 'Huyu Suyu' adlı şarkısı en çok paylaşılan ikinci şarkı oldu.Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Spotify Müzik