Son 24 saatte neler oldu? Türkiye ve Dünyadan kısa kısa... 28 Kasım 2018


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Japonya'daki mobil cami, Futbolcudan hakeme uçan tekme, Evi yanan Bolulu Ali Dede ve kedileri, Avustralyada Türk Bakan, Nepal'deki robot garsonlar, Sinop'taki kütüphane okur sayısı, Çingene Kızı Mozaiği, Sünger Bob'un babası ve dahası haberimizde...

Japonya'da yapımı tamamlanan mobil camiye tüm dünyadan yoğun ilgi...

Japonya'nın başkenti Tokyo’nun 40 km yakınında, Chiba kentinde 25 tonluk bir tırdan dönüştürülen mobil mescit yapımının tamamlanmasının ardından kullanılmaya başlandı.


Mobil cami, spor turizmi çerçevesinde Müslüman sporcuların ibadetlerini yapamaları için Japon firma Yasu Project tarafından geliştirildi. 

Mobil cami için teknolojinin son imkanları da kullanılarak uzaktan bir kumanda ile kurulması sağlanmış.

Bunun yanında mobil caminin dışında 4 kişilik bir abdesthane sistemi bile düşünülmüş.

50 kişinin aynı anda ibadet edebildiği mobil cami, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda aktif olarak kullanılabilecek.

Mobil cami turizm amaçlı ziyaretçilerin yoğun bir ilgisi var. 

* * *

Futbolcudan maçın hakemine uçan tekme...

Şanlıurfa 1. Amatör Ligi B Grubu'nda mücadele eden Bozovagücü ile Yukarı Göklüspor, Bozova İlçe Stadı'nda karşı karşıya geldi. Maçın 90. dakikasında bir pozisyon sebebi ile sahadaki oyuncular arasında çıkan münakaşa kısa bir süre içinde kavgaya neden oldu.

Sahaya giren polisler tartışan futbolcuları ayırmaya çalışırken Yukarı Göklüsporlu bir futbolcu,  müsabakanın orta hakemi Ali Cengiz'e uçan tekme attı. Bir anda kendisini yerde bulan hakem Cengiz'i yan hakemler korumaya çalıştılar.

Futbolcunun hakeme tekme atma anını ise tribünde maçı izleyen bir taraftar tarafından cep telefonu ile kaydedildi. Futbolcunun koşarak üzerine geldiği hakeme uçan tekmeyle saldırması ve hakemin yere düşmesi sebebiyle polislerin futbolcuları ayırma anları görüntülerde tespit edildi.

Yaşanan kavga sonrasında tatil edilen müsabakanın Bozovagücü'nün 3-0 hükmen galip sayılmasına karar verildi.

* * *

Evi yanan Bolulu Ali Dede ve kedileri yeni evine taşındı

Bolu'lu Ali Dede, kedileri, eşi ve engelli oğlu yaşadığı ahşap evin geçtiğimiz 17 Ocak tarihinde çıkan yangında kullanılamaz hale gelmesi sebebiyle Mudurnu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yardımseverlerin katkılarıyla  yapımı gerçekleştirilen yeni evine taşındı.


Ali Meşe, evindeki sobayı benzinle tutuşturmak isterken, alevlerin aniden parlaması ile çıkan yangın sonucu evinin yanmasını kedileriyle birlikte izlemiş, çıkan yangın olay yerine intikal eden itfaiye ekipleri tarafından söndürülmüştü.

Ali Dede ahşap evin kullanılamaz hale geldiği yangında evinin yanmasına üzülmemiş ve kedisinin kurtulması ile teselli bulmuştu. Ali Dede'nin söndürme çalışmalarını kucağına aldığı kedisine sarılarak  göz yaşları içinde izlemesi, izleyenleri içten etkilemişti.

Olay sonrasında başlatılan yardım kampanyaları ile Ali Dede ve kedileri, Türkiye ve dünya basınında da yer almıştı.

* * *
Avustralyada Türk milletvekiline bakanlık görevi verildi

Evli ve 2 çocuk babası olan 1967 İzmir doğumlu Kubilay Somyürek Avustralya'da Victoria Parlamentosuna 2002 seçimlerinde İşçi Partisi'nden Dandenong milletvekili olarak seçilmişti.

Avustralya’nın Victoria eyaletinde gerçekleştirilen yerel seçimlerden İşçi Partisi lideri ve Başbakan Daniel Andrews zaferle çıktı.

Oy sayımının halen devam ettiği eyalet seçimlerinde muhalefet kanadındaki Liberal Parti'ye karşı 88 milletvekilinden 52’sini kazanan Andrews, oluşturacağı yeni kabinesindeki 4 yeni bakanın ismini paylaştı.

Yeni kabinede 11 kadın olmak üzere toplamda 22 bakanın ismini açıklayan Başbakan Andrews, 4 yeni bakan arasında Türk asıllı milletvekili Adem Kubilay Somyürek’in de bulunduğunu belirtti.

Somyürek ve yeni kabineye atadığı bakanların görevleri için henüz bilgi vermeyen Andrews’in, hafta içinde görev açıklamalarını da yapması bekleniyor.

Spor, Turizm İşleri Bakanı Hamdi Eren’in görevinden ayrıldığını açıklamasının sonrasında, Somyürek’in bakanlığa getirilmesiyle Avustralyalı Türkler, Victoria Parlamentosu’nda son 4 yılda olduğu gibi  tekrar 1'i  bakan olmak üzere toplamda 3 milletvekili ile temsil edilecek.

* * *

Nepal'de robot garsonların hizmet verdiği kafe açıldı

Nepal'li bir zincir restoran işletmecisi robot garsonların, Nepal'deki bazı restoranlarında kullanılmaya başlandığını duyurdu.

İşletmeci yaptığı açıklamada robotları işe almadan önce hangi noktalarda fayda sağlayabilecekleri ve oluşabilecek olumsuzluklarla ilgili genel bir inceleme yaptıklarını belirtti.

Müşterilerinin de bu durumdan oldukça mutlu olduklarını da sözlerine ekleyen İşletmeci müşterilerin büyük bir çoğunluğunun yemek için değil robot garsonları görmek için restoranlarına geldiklerini kaydetti.

Robot garsonlara en büyük ilgi de çocuklardan. Robot garsonları gören çocukların bu tarz restoranlara karşı ilgisi oldukça büyük...

* * *

Kütüphanenin okur sayısı şehir nüfusunu aştı

1902 yılında yapımı gerçekleştirilen ve 1924 yılından beri kütüphane olarak hizmet vermeye devam eden Dr. Rıza Nur İl Halk Kütüphanesi'ne Sinopluların ilgisi büyüyerek sürüyor.

Şehir nüfusu 42 bin olan kentte, içinde 61 bin 500 kitabın yer aldığı ve 7 bini aşkın kayıtlı üyesinin bulunduğu kütüphanenin okur sayısı sadece 10 aylık bir dönemde 47 bin 872'e ulaştı.

Kütüphane Müdürü Erol Akarslan, yaptığı açıklamada Dr. Rıza Nur'un vefatından önce, tarihi yapıyı kütüphane olarak kullanılması şartıyla devlete bağışladığını ifade etti.

Binanın 94 yıl boyunca kütüphane olarak tahsis edildiğinden bahseden Akarslan, Türkiye'de okuyucu sayısı şehir nüfusunu geçen ilk kütüphanelerden biri olduklarını ve ayrıca zaman zaman yer bulmakta zorlanan okurların olduğunu da sözlerine ekledi.

* * *

Ünlü Çingene Kızı Mozaiği'nin kayıp parçaları Türkiye'ye getirildi


Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ABD Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında imzalanan sözleşme uyarınca, törenle Türk görevlilere teslim edilen Gaziantep Zeugma Mozaiklerine ait toplamda 12 parça, ABD'nin Chicago kentindeki havalimanından Türk Hava Yolları'na ait uçağa yüklenerek Türkiye gönderildi.

Atatürk Havalimanı'na gelen uçakta bulunan özel konteynerler içindeki mozaik parçaları, kargo bölümünden indirildi.

Uçaktan indirilen parçalar daha sonra araçlarla Gaziantep uçağına nakledildi.

1960'lı yıllarda yapılan yasadışı kazılarla yurt dışına kaçırılan ve 1965'te Bowling Green Devlet Üniversitesi'nce 35 bin dolar karşılığında Peter Marks isimli antikacı tüccardan satın alınan Zeugma Mozaikleri, o tarihten beri üniversitedeki Wolfe Sanat Merkezi girişinde üzeri cam panel içinde döşenmiş bir halde sergilenmekteydi. 

 Çingene Kızı Mozaiği'nin kayıp parçaları bundan böyle ait olduğu yerde Gaziantep'teki Zeugma Müzesi'nde sergilenecek...

* * *

Sünger Bob'un babası Hillenburg hayatını kaybetti


Bir yıldır ALS ile mücadele eden Sünger Bob'un babası Hillenburg hayatını kaybetti.

1979 yılından beri yaklaşık 15 filmde rol alan Hillenburg, 2000 yılından bu yana ise 5 seslendirme projesinde yer almıştı. 

2001 yılında kendisine büyük bir kariyer olanağı tanıyan ve oldukça büyük bir ses getiren Sünger Bob ile "En Popüler Çizgi Film Yaratıcısı" dalında Oscar almıştı. 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Japonya Cami Bolu Kedi Avustralya Nepal Robot Sinop Kütüphane Kitap Çingene Kızı Sünger Bob