Soğandaki fiyat artışı patatese sıçradı... Bakan kesin talimat verdi...


Google News

Yayınlama: 6 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Son günlerde artış gösteren soğan fiyatları için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak denetim talimatı verdi. Patates fiyatlarındaki son durum...

Son günlerde artış gösteren soğan fiyatları ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kesin talimat verdi. Soğan fiyatları denetime tabi tutulacak...

Soğan fiyatlarında yaşanan fiyat artışı Patates fiyatlarına da sıçradı...

Soğan ve patates fiyatlarında gerçekleşen artış sonrasında, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ilgili mercilere konuyla ilgili çalışma yürütülmesine ilişkin bazı talimatlar verdi.

Denetimler sonucu fiyatlara müdahale edildi

Bakan Albayrak'ın, soğan ve papates fiyatlarında başlatılan ürün stoklamaya yönelik artışları ve sonrasında oluşabilecek manipülasyonları önleme amaçlı talimatları doğrultusunda, Ankara'nın merkez ve Polatlı ilçesinde Vergi Dairesi Başkanlığınca denetimler yürütülmüştü.

Toptan kuru soğan ve ardından patatesi de kapsamak üzere konu ile ilgili denetimler hafta boyunca devam etmişti. Bununla birlikte, toptancı halinde ve haller dışında yapılan satış işlemleri de kontrol kapsamına dahil edilmişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve diğer ilgili bakanlıkların da katkısı ile sürdürülen denetim çalışmalarının sonucunda, Ankara genelindeki 10 zincir markette geçerli olmak üzere fiyatlara ince ayar yapıldı.

Stokçular için cezai yaptırımlar geliyor

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a basın mensupları tarafından konuyla ilgili yöneltilen bir soruda Cumhurbaşkanı Erdoğan stokçular için cezai yaptırımlar uygulanacağı konusuna vurgu yapmıştı.

Bu açıklama sonrasında Bakan Berat Albayrak da konu ile ilgili çalışmaların yürütüldüğünü ve denetimlerde son aşamaya gelindiğini duyurmuştu.

Başkentteki 10 zincir marketin, soğandaki fiyat artışlarını ortadan kaldırmaya ve enflasyonla mücadeleye destek çerçevesinde yaptığı fiyat ayarlamaları sonrasında, soğan ve patates fiyatlarının az da olsa düşüş eğilimine girdiği gözlendi.

Denetimler ülke geneline yayılacak...

Stokçuluğa dayalı fiyat artışlarının tüm ürünlerde önüne geçilmesi için çalışmaların ülke genelinde büyük bir titizlikle yürütüleceği kaydedildi.

Soğanın marketlerdeki ve pazardaki kilogram fiyatı yaklaşık 3,5 lira ile 5 lira arasında değişiyor. 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak Soğan fiyatları Soğan Patates fiyatları