Silinmeyen Hatıralar Artık Silinebilecek: Bilim Adamları Açıkladı...


Google News

Yayınlama: 8 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Silinmeyen Hatıralar Artık Silinebilecek. ABD' de yayınlanan Memory Hackers adlı bir belgeselde ise hafıza silme konusunda ciddi derecede adımlar atıldığı öne sürüldü. İşte detaylar...

"Silinmiyor gözlerimden o hatiralar
Uzadi bitmiyor bu ayriliklar..."

Bir Erkin Koray bestesi olan bu şarkıyı pek çoğumuz biliriz.

Ama bilim adamları öyle bir açıklama yaptı ki anlaşılan bu sözler çok kısa bir zamanda geçerliliğini yitirecek gibi duruyor.

Yine bir çoğumuz beynimizi zaman zaman meşgul ederek bizi depresyona kadar sürükleyen o kötü hatıralardan kurtulmak istemişizdir.

Diğer yandan daha önce zevkle izlediğimiz filmleri beynimizin o bölümünden aldırıp tekrar aynı heyecanla izlemek açıkcası kulağa pek hoş geliyor.


İstenmeyen düşünce ya da hatıralardan kurtulma fikri son yıllarda bilim adamlarının üzerinde çalıştığı oldukça cazip bir araştırma konusu.

Bu güne kadar teknolojik imkanların el verdiği ölçüde ilerleme kaydettiklerini belirten bilim adamları ve araştırmacılar uzun süredir insan beyninden veri silme konusunda çaba gösteriyorlar. 

ABD' de yayınlanan Memory Hackers adlı bir belgeselde ise hafıza silme konusunda ciddi derecede adımlar atıldığı öne sürüldü.

Belgeselde konuyla ilgili şu sözlere yer veriliyor:

"Hafızamız tıpkı bir kayıt cihazı gibi bilgileri sürekli kaydeder ve bu bilgileri zamanla yeniden aktarır. Bilim adamları ve araştırmacılar hafızamızdaki bu bilgilerin başkaları tarafından da müdahale edilebilir hatta tekrardan üzerine yazılabilir olduğunu keşfettiler. Şu anda insan hafızasını kusursuz bir şekilde açıklayacak ve hafıza kontrolünün sağlanabileceği bir cihaz üzerinde çalışıyoruz."

Bilim insanları bu yeni teknolojiyi ilk olarak 12 yaşındaki Jake Hausler üzerinde denedi ve istenmeyen hatıralardan beyni kurtararak yeni hatıralara yer açmanın insan yaşamının verimliliği açısından daha yararlı olabileceğini savundu.

Tabi hafıza silme konusunda çalışmalar son hızla devam ederken psikologlar ve kişisel gelişim uzmanları bu duruma tepkili.

İnsan gelişimi söz konusu olduğunda zor yaşam şartları ve geçmişte yaşanan bazı acı olaylar insanı olgunlaştırdığı gibi tüm bunlardan ders çıkararak kişinin kendini geliştirmesi de büyük önem arzetmekte ki deneyimi olmayan kişiler hafıza yapısı nasıl olursa olsun çıkarım yapmakta elbette ki zorlanacaktır.


Yakın zamanda adını sık sık duyacağımız hafıza silme teknolojisi umarız ki insanlık için faydalı bir adım olur. 
Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Hafıza silme memory hackers