Satranç nasıl oynanır? Satranç kuralları ve dizilimi nasıldır?


Yayınlama: 2 yıl önce

Son güncelleme: 2 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Birçok kişinin oynamayı çok sevdiği satranç; nasıl oynanır, kuralları nelerdir? İyi bir stratejik satranç oyuncusu olmak için neleri bilmek gerekir?

Satranç nasıl oynanır kuralları nelerdir ? Satranç taşları dizilimi ve kuralları nasıldır?

Birçok kişinin oynamaya bayıldığı satranç; nasıl oynanır, kuralları nelerdir? İyi bir stratejik satranç oyuncusu olmak için neleri bilmek gerekir?

Satranç kurallarını ve önemli taktikleri biliyor musunuz? Satranç hakkında bilmek istediğiniz her şey bu haberimizde!

Satranç sporu iki kişi arasında oynanan bir strateji oyunudur. Büyük küçük fark etmeksizin strateji oyunlarını seven herkesin ilk tercihlerinde şüphesiz satranç vardır.

Evde ya da okulda satranç oynamak zevkli olduğu kadar zihin dinlendirici bir aktivitedir.

Satranç çocuklar açısından eğlenceli olduğu kadar öğretici de. Çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlayan satranç, her hamleyi hesaplama ve taktik geliştirme gibi özellikleriyle kişiye ileri görüşlü olabilme özelliğini de sağlar. Motivasyon ve konsantrasyonu arttıran satranç, çocuğu eğlendirirken düşüncelerini tek bir şey üzerinde yoğunlaştırmasını öğretir. Satranç etkisiyle konsantre olmayı öğrenen çocukların, okuldaki derslerine ve hayatta karşılaştığı diğer konulara konsantre olmalarını kolaylaştırır. Satrançla vakit geçiren çocuklarda dikkat dağılması probleminin büyük ölçüde azaldığı görülmektedir.

Satranç, çocuğa sabırlı olmasını gösterir ve öğretir. Etrafındakilere karşı saygılı ve anlayışlı olmasını sağlar, hızlı düşünebilmeyi öğretir. Durumları daha iyi yorumlama özelliğini geliştirir.

Yetenekleri, kişiliği ve davranışları olumlu yönde etkiler ve geliştirir. Özgüven duygusu gelişir. Olaylara karşı şüpheci yaklaşımı öğretir, ezberci zekadan çıkarır. Başarıyı ancak mantıklı, sistemli ve disiplinli olursa elde edeceğini öğrenir.

Mücadeleci ruhunu hisseder ve mücadele etmeyi öğrenir. Satranç kişiye, kaybettikçe azmetmeyi ve başarılı olmayı öğretir.


Satranç nasıl oynanır? Satranç nedir?

Satranç iki kişilik strateji oyunudur.

Satranç kare şeklindeki satranç tahtasında oynanır.

Satranç tahtası eşit ölçülerdeki bir beyaz, bir siyah sıralanmış 64 tane küçük kareden oluşur.

Satranç tahtası her oyuncunun sağın tarafına beyaz denk gelecek olarak konulur.

Her oynayıcının; bir şah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz tane piyon olmak üzere toplam 16 taşı vardır.

Oyunun amacı karşı oyuncunun şahını almak yani onu mat etmektir. Oyuna beyaz taşlar başlar, şimdide taşları nasıl hareket ettiğini anlatalım:

Satranç taşlarının her biri farklı hareket eder. 

Şah: Bitişiğindeki karelere gidebilir.

Kale: Yatay ve dikey olarak ilerler.

Fil Çapraz hareket eder. Filler aynı renk karelerde hareket ederler.

Vezir: Dikey, yatay ve çapraz gider.

At: L şeklinde  üç kare sıçrama şeklinde gider. Taşların üzerinden atlayabilir.

Piyon: Bulunduğu sütunda ileriye doğru bir kare hareket eder. Başlangıçta olan piyonlar istenirse iki kare ilerletilebilir.


Taş alma, alınan taşın satranç tahtası dışına çıkarılması ve alan taşın onun yerine konulmasıdır. 

Bir taşın gidebileceği karelerde rakip bir taş varsa, onu alabilir. Taş alma zorunlu değildir.

Taşlar, (at hariç) kendi taşlarının ve rakip taşların üzerinden atlamazlar.

Piyonlar çapraz olarak taş alır. Dikey olarak ilerlemekte olan piyon önündeki karenin sağ ve solundaki karelerde bulunan taşları alabilir.

Geçerken alma, piyonlara özgü bir taş alma şeklidir. Başlangıç yerinde bulunan bir piyon iki hamle ilerletildiğinde rakip piyonun taş alma bölgesinden geçerse rakip piyon bu piyonu, hemen yapmak şartıyla, alabilir.

Son yatay sıraya kadar gelebilen piyon, piyon olarak kalamaz, oyuncu onu kendi taşlarından şahtan başka bir taşla değiştirebilir.

Bu taktikle bir oyuncu birden fazla vezire, ikiden fazla ata, kaleye veya file sahip olabilir.


Satranç dizilişi:

Köşelerdeki karelere kaleleri yerleştiriyorsunuz. Kalelerin yanına filleri koyuyorsunuz. 

Fillerin tam yanındaki karelere de atları yerleştiriyorsunuz. Sağınızdaki boş kareye şahınızı, soldaki kareye de veziri yerleştirin.

Ön sıraya yatay şekilde 8 adet piyonu koyun. En önemli detay beyaz şah siyah karede, beyaz vezir de beyaz karede olmalıdır.


MAT

Satrancın asıl amacı şahı mat etmektir. Şah mat edildiğinde oyun biter. Rakip şahın olduğu kareyi tehdit eden oyuncu rakibini şah! diyerek uyarır. Şahı tehdit edilen oyuncu, şahın bulunduğu kareyi değiştirmek, tehdit eden taşı almak ya da tehdidi yapan taş ile şah arasında kendi taşlarından birini koymak mecburiyetindedir. Özetle şah tehdidi, yapılan ilk hamlede püskürtülmelidir. Tehdit etkisiz hale getirilemezse şah mat olur ve oyun sona erer.Yorumlar

Yorum Yap

Satranç