Sarı Yelekliler Eylemleri'nde Paris'te bir Türk eylemciden TRT Protestosu...


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Fransa Paris'te Sarı Yelekliler Eylemleri'nin 20. gününde bir Türk eylemciden TRT protestosu sosyal medyaya böyle yansıdı... Eylemci genç "Macron da gidecek Tayyip de gidecek!..." diyerek eylem yaptı.

Sarı Yelekliler Eylemleri'nde Paris'te bir Türk eylemciden TRT Protestosu...

Fransa Paris'te Sarı Yelekliler Eylemleri'nin 20. gününde bir Türk eylemciden TRT protestosu sosyal medyaya böyle yansıdı...

Eylemci genç "Macron da gidecek Tayyip de gidecek!..." diyerek eylem yaptı.


Sarı Yelekliler kimdir?

Her şey 17 Kasım'da başladı. Fransa'nın başkenti Paris'te toplanmaya başlayan eylemciler, giydikleri fosforlu sarı yelekler nedeniyle bu isimle anılmaya ve haber bültenlerinde yer bulmaya başladılar.

Sosyal medya kanalları vasıtasıyla bir araya gelen ve organize olan "sarı yelekliler" bünyesinde her siyasi görüşten ve yaş grubundan insanı barındırıyor.

Son yapılan anketlere göre ise, Fransızların yüzde 70'den fazla bir kesiminin "sarı yelekliler"e destek verdiği ortaya çıktı.


Yoğun olarak orta ve düşük gelirli eylemcilerden oluşan "sarı yelekliler"in çıkış noktası her ne kadar akaryakıt zamlarını protesto etmek olsa da asıl hedefleri daha adil bir gelir dağılımı... Sarı yeleklilerin ayrıca hükümetle müzakerelerde bulunmak için 8 kişiden oluşan bir temsil heyeti de var.

Sarı Yelekliler neden eylem yapıyorlar?

Fransa'da yaklaşık 20 gün önce 17 Kasım'da akaryakıt zamlarını protesto etmek için sosyal medyayı kullanarak toplanan Sarı yelekliler, Paris'in bir çok noktasında eylemler düzenlemiş, hatta bu eylemler başka bazı komşu Avrupa ülkelerine de sıçramış, hükümetin söz konusu zamlardan geri adım atmasını sağlamıştı.


Sarı yeleklilerin gerçekleştirdiği eylemlerde olaylara güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu Fransa içişleri Bakanlığı, ülke genelinde gözaltına alınanların sayısının bin 723'e ulaştığını ifade etti. Eylemlerde 17'si polis olmak üzere 118 kişinin de yaralandığı belirtildi.Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Sarı Yelekliler Eylem TRT Protesto Fransa Eylemci Paris Macron Türk Tayyip Erdoğan