Rusya, hipersonik başlığa sahip "Avangard" kıtalararası hipersonik bir füze test etti


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülke olarak geliştirdikleri hipersonik nükleer füzelerini yeni yılda konuşlandırmaya hazır olduklarını  belirtti.

Rusya, hipersonik başlığa sahip "Avangard" kıtalararası hipersonik füzeyi test etti.

Kremlin’den  yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ulusal Savunma Yönetim Merkezine gerçekleştirdiği ziyarette Avangard'ın test edilmesi için füzenin ateşlenmesi emrini verdiği  kaydedildi.

Füzenin Orenburg’daki Dombarovskiy bölgesinden Kamçatka bölgesindeki Kura poligonuna fırlatıldığı ifade edilen açıklamada, belirlenen hedefin vurulduğu ve testin  başarı ile tamamlandığı  gelen bilgiler arasında.

Rusya Devlet Başkanı Putin'den Rus Savunma Bakanlığı yetkililerine teşekkür

Putin, Ulusal Savunma Yönetim Merkezinde yaptığı konuşmada, füzenin yaratıcılarına, testi gerçekleştirenlere ve Savunma Bakanlığı yetkililerine teşekkür etti.

Avangard sisteminin gelecek  sene hizmete gireceğini ve ayrı bir  bütün oluşturulacağını  vurgulayan Putin, "Yeni Avangard sistemi  şu anda ve gelecekteki hava  müdafaa,  roket  müdafaa sistemleri için yenilmezdir. Bu büyük bir  sükse ve zaferdir."  şeklinde konuştu. 

Hipersonik başlığa sahip Avangard kıtalararası füzenin ses hızının 20 katına çıkabildiği bildiriliyor. üstün manevra kabiliyetine sahip olduğu belirtilen füzenin 9  km yükseklikten uçabildiği ifade ediliyor.  


Yorumlar

Yorum Yap

Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin Füze Putin