Özgür Demirtaş Kimdir?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Prof. Dr. Özgür Demirtaş kimdir? Özgür Demirtaş cv ve instagram twitter youtube adresi nedir? Özgür Demirtaş nereli? Özgür Demirtaş kaç yaşında? İşte detaylar...

Özgür Demirtaş 12 Ağustos 1976 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. İzmir Atatürk Lisesi’ni birincilik derecesi ile bitirdi. Üniversite yerleştirme sınavlarında Türkiye sıralamasında ilk 50 öğrenci arasında yer alarak, 1998’de Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Boston College’daki çalışmalarını henüz 27 yaşındayken 2003 yılında tamamlayarak finans alanında doktorasını kazandı. Aynı yıl ise Baruch College City University of New York'ta Yardımcı Doçent pozisyonunda göreve başladı. “Öğretim alanında”, 2003 yılında Finans bölümü içerisinde, 2004 yılında ise İşletme Fakültesi’nde en iyi öğretim üyesi seçildi. 2005 yılında, tüm ana bilim dalları ve fakülteler arasında en iyi öğretim üyesi seçilerek bu kez de "Üstün Öğretim Madalyası"na layık görüldü. Özgür Demirtaş aynı zamanda New York University (NYU) Stern School of Business’ta en yüksek öğretim değerlendirmelerini aldı. 2007 yılında doçent unvanını kazanarak City University of New York’ta kalıcı bir akademik kariyer elde etti.  Takvimler 2010 yılını gösterirken, öğretim alanında, ABD, İngiltere, Kanada ve İskoçya'da 1 milyon profesör arasında yapılan 10 milyonu aşkın öğrencinin değerlendirmeleri sonucunda, ilk 20 içerisinde gösterildi.

Çalışmaları Management Science, Journal of Financial Economics, Journal of Monetary Economics, Journal of Financial and Quantitative Analysis, Review of Finance ve Journal of Business & Economic Statistics gibi dünyanın önde gelen akademik dergilerinde yayınlandı. 35’in üzerinde akademik yayınlar yaptı. Aynı zamanda özel yatırım fonları hakkında bir kitap da kaleme alan Özgür Demirtaş'ın söz konusu bu kitabı ise Academic Press tarafından basıldı. 2004 yılından itibaren, araştırmaları City University of New York tarafından 6 yıl boyunca ödüle layık görüldü. 2012 yılının Eylül ayında ise ABD’deki kalıcı pozisyonunu terk ederek Sabancı Üniversitesi'ne Finans Kürsü Başkanı sıfatıyla katıldı. Sabancı Üniversitesi bünyesindeyken yaptığı çalışmalar ile Marie-Curie Avrupa araştırma fonunu kazandı. 

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Sabancı Üniversitesi altında kurulan Finans Mükemmeliyet Merkezi (Center of Excellence in Finance) Kurucu Başkanlığı, Türkiye’nin önde gelen bankalarından Akbank’ın Yönetim Kurulu üyeliği ve Türkiye’nin ilk finansal okuryazarlık derneği FODER’in kurucu Yönetim Kurulu üyeliklerini üstlenmiş ve bu görevlerini başarılı bir şekilde sürdürmüştür.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş günümüzde birçok büyük ölçekli şirket ve holdingler için danışmanlık yapmaktadır. Türkiye, ABD ve Avrupa’da onursal konuşmacı olarak etkinliklere ve panelist olarak düşünce kuruluşlarının çeşitli faaliyetlerine katılmaktayı sürdürmektedir. Aynı zamanda, başta biyoteknoloji ve fintech sektörü olmak üzere yine birçok sektörde melek yatırımcıdır.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Özgür Demirtaş