Milyonlarca kredi kartı kullanıcısına kötü haber: Kullanmazsanız silinecek...


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Milyonlarca kredi kartı kullanıcısına kötü haber: Kullanmazsanız silinecek... Kredi ve banka kartı ile yapılan alışverişlerde biriken puanların yeni yıla girmeden kullanılması gerekiyor.

Yeni yıla sayılı günler kala milyonlarca kredi kartı kullanıcısını yakından ilgilendiren konu ile ilgili uzmanlar tarafından uyarılar gelmeye devam ediyor.

Kredi ve banka kartı ile akaryakıt istasyonları,  giysi,  ayakkabı, teknoloji, takı, kozmetik mağazaları ve alışveriş merkezlerinin müşterilerine sunduğu  birçok "Sadakat kartı"ndaki puanların yeni yıla girmeden kullanılması önerildi.

Tabi peş peşe gelen bu uyarılar sonrasında kredi kartı kullanıcıları internet üzerinde "kredi kartı puanı nasıl öğrenebilirim", "kredi kartı puanları nasıl kullanılır", "en çok puan veren kredi kartı", "kredi kartı puan öğrenme", "kredi kartı puanları nerelerde kullanılır", "en çok puan kazandıran kredi kartı" ve puan sorgulama gibi konuları oldukça sık bir şekilde araştırır oldular.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz  verdiği demeçte, bankaların kredi kartları ve banka kartları üzerinden, market, akaryakıt istasyonu, ayakkabı,  giysi mağazası, hediyelik eşya dükkanları,  AVM'ler gibi işletmelerin de kendilerinden yapılan alışverişleri artırmak için müşterilerine  sundukları sadakat kartları üzerinden  ucuzluk yaptığını ya da para puan dağıttığını belirtti.

Sıtkı Yılmaz, bu  tarz puanların tüketimi, harcamayı artırmaya dair verildiğini dile getirerek, mevzubahis kartlar üzerinden yapılan alışverişlerde yıl boyunca para puanların biriktiğini aktardı.

Toplanan ve karşılığı para olan bu puanlardan tüketilerin bilgisinin olmadığını, kullanılmaması durumunda bankaya ya da kartı veren firmaya, mağazaya kaldığını  vurgulayan Yılmaz,  şunları belirtti:

"Ayrıca tüketici bu puanların  sene sonunda sıfırlanacağı  mevzusu ile  alakalı bilgisi olmadığı için mağdur olmaktadır. Tüketici Kanunu, satıcı ve sağlayıcıların tüketiciye verdiği hizmet hususunda tüketicinin bilgilendirilmesini  hakiki kılmıştır. Bu bilgilendirme yapıldığı takdirde hem şirketlerin hem de tüketicinin yararına  neticeler elde edilebilir. Takdir tüketicinin  yalnız sırf puan topluyor diye ihtiyacı olmayan mal ve hizmeti de almamasını öneririz. Gerçekten alınacak şeyler varsa tabii ki o ihtiyaçlarını karşılayacaklar."

Kredi kartı puanları nasıl kullanılır

Kredi kartından yapılan alışverişler sonrası kazandığımız kredi kartı puanları kullanmak için alışveriş esnasında kasa yetkilisine"Puanla ödemek istiyorum" şeklinde talepte bulunabilirsiniz.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, bankaların hesap ekstrelerinde puanlarla  alakalı ikaz yaptığını, mağazaların ve işletmelerin de tüketiciyi bilgilendirmeleri gerektiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:

"Yılın son ayındayız. Yeni yıla çok kısa bir süre kaldı. Tüketicilerimiz kartlarına baksın. Kredi, banka ve  bağlılık kartlarda toplanan, para puan, mil puan ve puanlar yeni bir mal ve hizmet almaya yetiyorsa bunu  kesinlikle kullanmalarını öneriyorum. Bazı firmalar ise bu puanları silmeyebilir, yeni yıla bırakabilir. Bu konuda da tüketici  kesinlikle  şirket yetkililerine danışıp kesinleştirdikten sonra yeni yıla bıraksın. Aksi takdirde yeni yıla geçmeden  sene sonuna kadar bu haklarını kullanmalarını öneriyoruz. Para puanların unutulmadan kullanılması ve tüketicinin mağdur edilmemesi son derece  ehemmiyetli konudur. 10 ya da 20 lira  ufak görünebilir  fakat milyonlarca kartta birikenleri düşündüğünüzde ortaya çok  kritik rakamlar çıkacaktır."

 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Kredi kartı Puan Puan sorgulama