Migren hastalarına müjde! Migren tedavisi için mucize ilaç yolda...


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Migren nedir nasıl geçer, belirtileri nelerdir? Migren nedenleri ve migren tedavi edilebilir mi? Migren testi ve migren ilaçları ile migren tedavisi var mı? Migren bitkisel tedavi nasıl yapılır?

Migren nedir nasıl geçer, belirtileri nelerdir? Migren nedenleri ve migren tedavi edilebilir mi? Migren testi ve migren ilaçları ile migren tedavisi var mı? Migren bitkisel tedavi nasıl yapılır?

Migreni olanların bir yanıt bulabilmek için sıkça sorduğu ve araştırdığı sorulardan sadece bir kaçı bunlar...

Yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren migren hastalığına karşı geliştirilen ve koldan enjekte edildiği için "migren aşısı" olarak bildiğimiz, Amerikan Gıda ve ilaç Dairesi (FDA) onaylı ilacın, Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılması sonrası Türkiye'de 2020 yılında kullanıma girmesi  tahmin ediliyor.

Antalya'da düzenlenen 54. Ulusal Nöroloji Kongresi'ne  dahil olan Türk Nöroloji Derneği Başkan Yardımcısı ve Ege üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Neşe Çelebisoy  verdiği demeçte, baş ağrısı ile kendisini gösteren migrenin, kişinin iş ve sosyal yaşamında  gerçek  randıman düşüklüğüne neden olduğunu anımsattı.

Migrenin 20-65 yaşlarındaki bireylerde görülme sıklığının  tahminen yüzde 16, çocuklarda ise yüzde 5 civarında olduğunu  vurgulayan Neşe Çelebisoy, hastalığın kadınlarda görülme sıklığının ise erkeklere göre 2,5-3 kat daha  çok olduğunu  bildirdi.

Neşe Çelebisoy, ataklarla seyreden olgularda  tahminen yüzde 10, kronik migren hastalarında ise  tahminen yüzde 20 iş gücü kaybı tanımlandığını  anlatarak "4 ile 72 saat devam eden, orta  kuvvetli, zonklayıcı, sıklıkla  bir taraflı, fiziki  etkinlik ile şiddetlenen, bulantı, kusmanın eşlik edebildiği, ışık ve sesten rahatsızlığın  sarih olduğu baş ağrısı atakları, migren tanısı koydurur. Migren hastalarında doğru teşhis konmayıp hastaların çok miktarda ağrı kesici alarak ağrılarını ortadan kaldırmaya çalışması, sık yapılan yanlış  muayene biçimidir."  şeklinde konuştu.

Migrende, atakların ortadan kaldırılmasını ya da sıklığını azaltıcı tedavilerin akla geldiğini  bildiren Neşe Çelebisoy   çevik tedavisinde,  bir tek migren ağrısı için geliştirilmiş "triptan" diye  malum ilaçların,  çevik önleyici olarak ise  kimi antidepressan, antiepileptik ve bir grup antihipertansif ilaçların kullanıldığını kaydetti.

Prof. Dr. Neşe Çelebisoy, daha  faal  muayene arayışlarının ise sürdüğünü  aktardı.

"Migren aşısı" ile migren tedavisi...

Migren ağrısının ortaya çıkışında rol alan unsurların kaldırılmasını amaçlayan araştırmalar olduğunu aktaran Neşe Çelebisoy   tahminen 3 yıldır yapılan  icraat  çerçevesinde, migren hastalığının nedenine  ilişkin özel bir  ajan geliştirildiğini  aktardı.

Söz konusu ajanın, ağrının santral sinir sisteminde iletimini sağlayan aracı proteine karşı geliştirilen antikorlar içerdiğini  belirten Neşe Çelebisoy  bununla ağrı  çevik sıklığının azaltılmasının hedeflendiğini  aktardı.

Bununla  alakalı önce laboratuvar,  sonrasında klinik hasta çalışmalarının gerçekleştirildiğini anlatan Neşe Çelebisoy  klinik çalışma havuzuna, Türkiye'den de 5 merkezden hastalar dahil edildiğini  ifade etti.

Halk arasında "migren aşısı" olarak nitelendirilen ilacın, hastalar için bir umut olduğunu aktaran Neşe Çelebisoy, şunları  belirtti:

"Belirli aralıklarla aylık ya da 3 aylık enjeksiyonlarla uygulanarak migren hastalarında  çevik sıklığının  minimuma indirilmesi hedefleniyor. Söz konusu ilaçla  çevik sayısında yüzde 50 oranında azalma olduğu, hatta bir grup hastada atakların  tamamiyle ortadan kalkmasını sağladığı görüldü. Bu açıdan  ehemmiyetli. Bu ilaç, daha spesifik, bu nedenle daha  kuvvetli olması bekleniyor. ilaç ABD'de FDA onayı aldı, Türkiye'de de  müracaat süreci başladı. 2020 gibi bizde de kullanıma geçmesi hedefleniyor."

Geliştirilen  ajan ile  alakalı çalışmaların  sürdüğünü  bildiren Neşe Çelebisoy  ilacın kimlerde nasıl  cevap verdiği, iyi  cevap verdiği hastaların da özelliklerine ilişkin analizler yapıldığını  belirtti.

Migrenin ölümcül bir  illet olmadığını  fakat iş gücü kaybına, sosyal aktivitelerin engellenmesine, verimliliğin  gerçek oranda düşmesine yol açtığını  dile getiren Neşe Çelebisoy  ilacın önleyici özelliğe sahip olduğunu kaydetti.

Migren tedavisi için "Heyecanla bekleniyor"

Mevcut tedavilerde kullanılanların, doğrudan migrenin  teşkil mekanizmalarına  ilişkin ilaçlar olmadığına değinen Neşe Çelebisoy, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz tansiyon ilaçlarının bir bölümü, bir grup  bunalım ilacı ve  kimi  sara tedavisinde kullandığımız ilaçlarla migren ataklarının sıklığını azaltmaya çalışıyoruz  fakat bunların hiçbiri  düz spesifik olarak hastalığın mekanizmaları üzerinden  tesir etmiyor. Yeni geliştirilen ilacın ayrıcalığı mekanizmalar üzerinden  tesir ediyor olması. Kişilerin yaşamını  engel olan bir  illet olduğu için bu ilaç büyük bir özlemle heyecanla bekleniyor."

İlacın yetişkin hastalar için planlandığını  vurgulayan Çelebisoy, Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırıldıktan sonra Türkiye'de de kullanılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.

  


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Migren Tedavi İlaç Nasıl geçer