Kediler hakkında daha önce hiç duymadığınız ilginç bilgiler!


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Kediler hayatımızın en güzel süsüdür. Hem çok akıllı hem de çok yaramaz olmalarıyla ünlüdürler. Kediler hakkında ilginç bilgileri bir araya getirdik. Kediniz varsa veya olacaksa mutlaka bu haberi okumalısınız..

Kediler hayatımızın en sevimli dostları. Son dönemlerde evcil hayvan edinme oranı sevindirici bir şekilde arttı.

Bu evcil hayvanların çoğunluğunu da kediler oluşturuyor. Kediler hem dost canlısı hem de çok zeki hayvanlar olarak bilinir.

Evimizin baş köşesine oturttuğumuz ve aile üyelerinden biri olarak gördüğümüz kediler hakkında sandığınızdan çok daha ilginç bilgiler var.

Bu bilgileri öğrenince kedinize biraz şaşkınlıkla bakabilirsiniz. 

Biyolojik olarak kediler felis catus familyasından geliyor. Yani aslan ırkından geldikleri doğru. Onlar kadar tehlikeli olmasalar da avlanma iç güdüleri ve alışkanlıkları aslanları andırıyor.

Kediler aslında et obur hayvanlardır. Bitki içerikli yemek yiyemez anlamına gelmiyor tabi.

Ancak kedilerin sindirim sistemi bitkileri sindirmek için pek uygun değil.

Bir tabak köfteyi rahatça sindirebilirler ama 1 tabak ıspanak yemeğini sindirebilmek için salgıları yeterli değil.

Biraz da bu sevimli dostlarımızın duyu organlarından bahsedelim.

Kedilerin kulaklarında yaklaşık 60 adet kas bulunuyor. Bu sayı insan kulağında sadece 6 adet!

Kulaklarındaki kas yoğunluğu kedilerin çok daha ince sesleri bile algılayabilmesini sağlıyor.

Bu sebeple kediniz uyurken bile kulakları hep kıpırdar. Belirli uzaklıktaki sesleri uyurken dahi kolaylıkla ayırt edebilir.

Gelelim gözlere... Kedilerin gözleri insan gözüne oranla kat be kat daha iyi görüyor. Özellikle karanlık ortamlarda insan gözüne oranla 5 kat daha iyi görür. İnsanların karanlıkta fark edemediği nesneleri kediler kolaylıkla fark eder.


Kediler


Kedilerin ön patilerinde 5 tane arka patilerinde 4 tane parmak bulunur. Bu parmakları dengede kalabilmek için ve avcılık için kullanıyorlar. Bununla beraber ilginç bir bilgi daha verelim size.

Kedilerin parmak izin aslında burunları! Biliyoruz ki dünyada her insanda tek olan şey parmak izi. İşte kedilerin de burun izleri sadece kendilerine özel. Dünyada herhangi bir kedinin burun izi başka bir kediyle aynı olamaz.

Burun izi eşittir kimlik kartı demek!

Kedilerin ter bezleri yoktur. Yani koltuk altlarına dokunduğunuzda ıslaklık hissedemezsiniz.

Çünkü bu haylaz kediler patilerinden terleyebiliyor. Biyolojik yapısına göre kedilerin ter bezleri patilerinde yer alıyor.

Kedi almak isteyip de kedilere alerjisi olduğu için alamayan pek çok kişi var. Ama artık işler değişiyor.

Nasıl mı? Yapılan araştırmalara göre artık kendilerinde insanlara karşı alerjik reaksiyonlar gösterdiği kanıtlanmış.

Yani kedinizin size alerjisi olabilir! Sürekli evde bakılan ve çoğunlukla kapalı alanlarda yaşayan kedilerin özellikle ev tozu, saç kepeği ya da sigara dumanı gibi etkenlere hassas olabilmesi normal karşılanıyor. Demek ki tek sorun kedi tüyü değilmiş...

Kediler ortalama 15 yıl kadar yaşıyor. Bu süre bakımına beslenmesine ve fiziksel özelliklerine göre azalabiliyor ya da artabiliyor.

Sağlıklı bir kedi hayatının &60'ını uyuyarak geçiriyor. Yani gün içerisinde normal bir insan uykusuna oranla 4-5 saat kadar daha fazla uyuyor.

Bu kadar uzun süre uyurken öyle derin uykulara da dalmıyorlar. Oluşabilecek herhangi bir risk veya tehlikeye karşı neredeyse bir gözleri açık uyuyor diyebiliriz.

Özellikle ülkemizde siyah kedinin uğursuzluk getirdiği gibi tuhaf bir batıl inanç mevcut.

Üstelik buna inananların sayısı da öyle az değil.

Fakat bazı ülkelerde bu inanç tam tersi. Özellikle Fransa ve İtalya gibi ülkelerde siyah kedilerin şans ve uğur getirdiğine inanılıyor.

Kedilerin bıyıkları aslında çok önemli işlere yarıyor. Bir kedi herhangi bir bölgeye ya da alana girebileceğini veya sığabileceğini bıyıkları sayesinde test edebiliyor. Bıyıklarından yardım alarak dar bir alana girmeye karar verebiliyor bu sevimli dostlar!

Kediler tırnaklarını kullanarak en zorlu yerlere bile tırmanabilir. Bu yetenekleriyle de pek çok hayvandan daha çeviktirler.

Fakat kediler tırmandıkları yerden inerken aşağıya bakarak inemez. Sadece geri geri inebilir. Yani ağaçta kalmış bir kedicik görürseniz inmesin yardım edin aksi taktirde kendisi inemez.

Kediler çok nazik hayvanlardır. Yemek yerken izlenilmekten hiç hoşlanmazlar. Bu sebeple siz de kedinizi rahatsız etmemek için yemeğini bırakın ve oradan usulca uzaklaşın.

Kedilerin kendisini sürekli temizlediğini hepimiz az çok biliyoruz. Sadece kendilerinin değil yaşadıkları alanı da temiz olmasını isterler. Kediler temizliğe ve düzene bayılır. Bu sebeple evinizi temiz tutmak kedinizi çok mutlu edecektir.

Kediler temiz su içmeyi çok sever. Hem mama kabını hem de su kabını he gün temizlemelisiniz. Bununla beraber beklemiş su içmekten nefret ederler. Belirli saat aralıklarla kedinizin suyunu tazelemelisiniz.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
kedi kediler ilginç bilgiler hayvanlar hayvanlar alemi