Kapadokya turizminin lokomotifi balon turları ile ekonomiye 70 milyon euro katkı sağlandı


Yayınlama: 4 yıl önce

Son güncelleme: 2 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Kapadokya turizminin lokomotifi balon turları ile geçen yılda 537 bin 500 kişi balon turuna katılarak bölgenin tarihi ve  tabii güzelliklerini kuş bakışı izledi, turların ekonomiye katkısı takriben 70 milyon euro oldu.

Kapadokya turizminin lokomotifi haline gelen balon turları, her geçen  sene  artık ilgi görüyor. Turlar, bölgenin  saf güzelliklerini görmek için gelen yerli ve yabancı turistlere eşsiz bir  tecrübe sunuyor.

Hava koşullarının  makul olduğu günlerde sabahın  er saatlerinde  art peşe gökyüzüne yükselen balonlar, bölgenin eşsiz manzarasına ayrı bir  uyum katıyor.

Aynı anda 100 balonun uçuşuna izin veriliyor

Bölgede faaliyet gösteren 25 firmanın düzenlediği turlarla balonlar, sabahın ilk ışıklarıyla gökyüzüne yükseliyor. Aynı anda 100 balonun uçuşuna izin verilen bölgede, günün ilerleyen saatlerinde talep ve hava  koşullarına bağlı olarak 50 balon daha havalanabiliyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Kapadokya'yı ziyaret eden turistlerin katıldığı aktivitelerin başında gelen sıcak hava balon turları turizmin  yanında istihdam ve ekonomiye de  ehemmiyetli katkı sağlıyor.

Ekonomiye  takribî 70 milyon euro katkı sağlandı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) verilerinden derlenen bilgiye göre, 2018 yılında sıcak hava balon turuna  dahil olan turist sayısı bir  evvel yıla  nazaran yüzde 63 artış göstererek 537 bin 500 kişiye ulaştı. Bu sayede, ekonomiye  takribî 70 milyon euro katkı sağlandı.

Geçmiş yıllara  nazaran yoğun talep gören sıcak hava balonları, 2018 yılı boyunca havanın  elverişli olduğu 230 gün uçuş gerçekleştirdi. Turlara  azami talep ise ekim ayında görüldü. Ekim ayında turlara 65 bin 604 turist  dahil oldu.

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz,  değişik ülkelerde yapılan balon uçuşları arasında en yoğun talebin Kapadokya'da olduğunu, tur  esnasında bölge semalarında oluşan  doğru görüntünün manzaraya renk kattığını  ifade etti.

“ Bölgeye intikal eden misafirlerin yüzde 90'ı balona binmek istiyor”

Durmaz, "2018 yılı turizm  zaviyesinden ve Kapadokya'daki balon sektörü  zaviyesinden çok  şahane geçti.  Bölgeye intikal eden misafirlerin yüzde 90'ı balona binmek istiyor. Son aylardaki hava  koşulları  dolayısı ile balona binemeyenler için gün içinde  değişik saatlerde  ilave sortiler düzenlenerek bu  gereksinim karşılanmaya çalışıldı. Balon başlı başına bir sektör haline geldi. Ekonomiye büyük katkı sağlıyor, aynı zamanda bölgede istihdam oluşturuyor. Pilotun  yanında yer ekibi ve servis personellerinden oluşan geniş bir ekiple hizmet sunuluyor."  şeklinde konuştu.

 Bununla  beraber, sıcak hava balon sektörünün gözde merkezi haline gelen bölgede,  vasati bir saatlik balon turu fiyatı  şahıs başı 120 ile 170 euro  arasında farklılık gösteriyor.

 


Yorumlar

Yorum Yap

Kapadokya Balon turu Gezi Seyahat