Kadın girişimci KOSGEB desteği ile kendi işini nasıl kurdu? Başvuru şartları...


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Karaman'da oto tamir servisinde çalışan kadın girişimci, KOSGEB desteği ile kendi işini kurarak patron oldu. Kosgeb kadın girişimci desteği şartları nedir, kosgebe nasıl başvurulur?

KOSGEB, açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan adı üstüne küçük ve orta ölçekli işletmeleri ekonomik ölçüde gelişmelerini sağlamak ve destelemek için kurulmuş bir devlet kurumu.

Son zamanlarda KOSGEB kadın girişimcilerin başarı öykülerine sıkça şahit oluyoruz. Haliyle KOSGEB kadın girişimci desteği şartları internette oldukça araştırılan bir konu haline geldi. 

Özellikle de KOSGEB kadın girişimci yaş sınırı en çok merak edilenler arasında... Ayrıca KOSGEB kadın girişimci desteği alanlar, girişimcilik kursu, kadın girişimci desteği nasıl alınır, kosgeb kadın girişimci hibe gibi konular da kendi işini kurmak isteyen girişimciler tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor.

KOSGEB desteği ile büyüyen bir kadın girişimci başarı öyküsü daha...

Karaman'da oto tamir servisinde çalışan 40 yaşındaki Öznur Duran, KOSGEB'ten aldığı destek ile oto tamir ve ekspertiz sektöründe kendi iş yerini kurarak bir nevi kendi işinin de patronu oldu.

Bir çocuk annesi olan Öznur Duran, oto tamir servisinde 9  sene yedek parça, müşteri temsilciliği ve araç kabulü gibi departmanlarda çalıştı.

Bu dönemde İŞKUR'un başlattığı girişimcilik kursuna dahil olan Öznur Hanım, eğitimini başarı ile tamamlayarak girişimcilik belgesini aldı.

Çalıştığı iş yeri kapanınca kendi işini kurmaya karar kılan Öznur Hanım, KOSGEB desteği ile 3  sene önce oto bakım ve ekspertiz sektöründe kendi iş yerini açarak çalışmaya başladı.

Öznur Hanım, şu anda Karaman'da oto onarım, bakım ve ekspertiz sektöründe çalışan bir iş kadını olarak müşterilerine hizmet veriyor.


Kadın girişimci KOSGEB desteği başvuru şartları nedir?

Öznur Hanım  verdiği demeçte, daha evvel çalıştığı iş yerinde mesleğin hemen hemen bütün yönlerini öğrendiğini ve oto tamir ve bakım sektörüne dair her şeyi uygulayabilecek bir seviyeye geldiğini belirtti.

Kendini  durmadan geliştirmeye çalıştığının altını çizen Öznur Hanım  "İŞKUR'un açtığı girişimcilik kursuna katıldım. Aslında kursa giderken iş yeri açma hedefim yoktu. Ama çalıştığım iş yeri kapanınca KOSGEB desteği ile kendi iş yerimi açmaya karar verdim."  şeklinde konuştu.

İlk önce yedek parça dükkanı açmak istediğini,  ancak çok  çok sermaye gerektiği için vazgeçtiğini söyleyen Duran, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çalıştığım firma ekspertiz işi ile de uğraşıyordu. Karaman'da bu işi yapan tek firmaydı. İşe başlarken önce Karaman'daki araç sayısını araştırdım. Otomotiv sektörü şu anda en iyi sektörlerden biri. Ben bu işi yapabilirim dedim. Babam da destek verdi, bu iş yerini açtık. Yanıma yetişmiş tecrübeli elemanlar aldım. İkinci el araçların kontrollerini yapıyoruz. Kaporta, boya, mekanik kontrol, elektronik  arıza hizmeti veriyoruz."Kosgeb kadın girişimci desteği alan Öznur Hanım'ın başarısı...

Öznur Hanım, bir kadın olarak sanayide çalışmanın zorlukları olduğuna işaret ederek, sözlerin şöyle sürdürdü:

"Dükkanı açtığımda olup olmayacağı  mevzusu ile ilgili endişelerim vardı. Ama ben şanslıydım,  zira sanayiyi tanıyordum. Zaten kendime güveniyordum, işi de biliyordum. Bir iş yeri açarken maddi ve manevi  müşkülat çekiliyor. Ama geri dönüşü çok  iyi oldu. Çevremdeki esnaf arkadaşlar destek oldu. Bize iş gönderdiler. İlk  önce araçlara bindiğim  vakit müşteriler 'siz mi bakacaksınız’ diyorlardı. Artık alıştılar hatta 'kadınlar  artık inceler, kadınların işlerine  artık güveniyoruz' demeye başladılar. Karaman'da bu sektörde çalışan  salt iş yeri sahibi kadın benim."


Kosgeb kadın girişimcilik kursu sonrası Öznur Hanım ön yargıları yıktı...

Çok çalışarak çevresindeki ön yargıları yıktığı için  çok mutlu olduğunu söyleyen Öznur Hanım  "Kadın olduğumuz için 'bunu yapamazsın' sözlerini çok duyduk. Çalışan  hayli kadının bunu defalarca duyduğundan eminim. Onlara diyorum ki, bu ön yargılar yavaş yavaş siliniyor. Biz kadınların sayesinde siliniyor. Şu anda  hayli  meslek dalında çalışan kadınlar var. Çalışmak isteyen  tüm kadınlara  iyi  emsal olalım. Hayallerinin, yapmak istedikleri işlerin peşinden gitsinler. Bir erkeğin yaptığı her işi kadın da yapabilir. Sanayide Ayşe, Fadime ustaların çoğalmasını istiyorum."  diye konuştu.

  


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

KOSGEB Girişimcilik