İstikşafi görüşme ne demek? TDK istikşafi kelime anlamı nedir?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Günlük konuşmalarımızda sıkça kullanmadığımız fakat özellikle siyasette sıkça kullanılan istikşafi kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorsanız detaylar haberimizde...

İstikşafi ne demek, ne anlama gelir? Bu soru son dönemlerin en çok aranan kelimelerinden biri.

Haberlerde ve sosyal medya üzerinde sıkça kullanılan istikşafi kelimesinin anlamı pek çok kişi tarafından merak konusu oldu. İşte istikşafi kelimesinin anlamı ve istikşafi kelimesiyle ilgili araştırılan diğer detaylar...


İstikşafi ne demek?

Türk Dil Kurumu (TDK), “ istikşaf" kelimesinin Arapça “keşf"ten türediğini belirtiyor.

TDK paylaşılan sözlüklerde kelimenin bu şekilde geçtiğini ve “keşif ve tahkik etmeye çalışma, etraf ve teferruatını zahire çıkarma" gibi anlamlara da gelmekte olduğu belirtildi.

İstikşafi ne demek?İstikşafi Görüşmeler Ne Anlama Geliyor?

İstikşafi kelimesi günlük hayatta çok sık kullanılmamakla birlikte diplomatik görüşmelerde ve yazışmalarda kullanılan bir terimdir. Diplomatik bir terim olan istikşafi görüşmeler; keşif, tanıma amaçlı görüşmeler manasına gelmektedir.


TDK'dan istikşafi kelimesiyle ilgili açıklama

Türk Dil Kurumu (TDK) yetkilileri, “ istikşaf" kelimesinin Arapça bir sözcük olan “keşf"ten türediğini belirterek TDK tarafından yayımlanan sözlüklerde kelimenin bu şekilde bulunduğunu ve “keşif ve tahkik etmeye çalışma,  etraf ve teferruatını zahire çıkarma" gibi anlamlara geldiğini de belirtti.

Kelimenin “istikşafi" biçiminin Osmanlıca sözlüklerinde kullanılmadığını açıklayan yetkililer, açıklamalarına şunları da ekledi:

"Bugünlerde gündeme ilişkin haberlerde sık sık kullanılan 'istikşafi görüş/ görüşmeler' gibi tamlamalardaki 'istikşaf" ve 'istikşafi', benzer konularda sıkça kullanılan İngilizce 'exploratory' sözünün çevirisi; 'istikşafi görüşme' sözü ise 'exploratory talks' tamlamasının Türkçe çevirisidir. 

Bu durumda 'istikşafi görüşme' tamlaması için 'ön görüşme, araştırma-tanıma görüşmesi' gibi karşılıklar verilebilir"
Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
istikşafi istikşafi ne demek tdk nedir ne demek i ile başlayan kelimeler