İsteklerin ve dileklerin gerçekleşmesi için okunacak dualar


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

İslam dininde Müslümanların dileklerinin gerçekleşebilmesi için edebileceği birçok dua yer alıyor. Bu haberimizde bu duaların en sık tercih edilenlerini ve en etkili olanlarını kaleme aldık.

İsteklerinin ve dileklerinin gerçekleşmesini isteyen Müslümanlar için İslam dininde pek çok dua bulunur. Allah'a inanarak edilen bu dualar herhangi bir kişinin istediği, dilediği şeye kısa sürede kavuşmasına yardımcı olur. Bu yazımızda en etkili ve en anlamlı istek, dilek dualarını bir araya getirdik.

Dileklerinin gerçeklemesini isteyenler için okunacak dualar

Hz. Ömer'in oğlu Abdullah ( Radıyallahü Anh) şöyle diyor: " Her türlü murat için olan bu duayı sakın sefih olan kimseye öğretmeyin. Ola ki, kötü maksatla bir şey veya bir kimse hakkında yapılmış olur. Bu sırrın ehli olmayanın eline geçmesinden korkarım." 

- " Allahümme inni es'elüke bismike bismillahirrahmanir rahimillezi la ilahe illa hüve alimü'l gaybi ve'ş şehadeti hüver rahmanürrahim. Ve es'elüke bismike bismillahirrahmanir rahimillezi la ilahe illa hüvel hayyül kayyümüllezi la te'huzühü sinetün ve la nevmünillezi meleet azametühüs semavati vel arz. Ve es'elüke bismike bismillahirrahmanir rahimillezi la ilahe illa hüvellezi anet lehül vücühü ve hadaat lehür rikabü ve haşaat lehül ebsaru vevecilet minhül kulübü ve zerafet minhül uyünü en tüsalliye ala seyyidina Muhamemmedin ve en tü'tıyeni haceti"


Hz. Muhammet şöyle buyurdu: " Her kim sabah-akşam yedişer defa şöyle dua ederse, Allah'ü Teala onun dünya ve ahiretle ilgili her muradını verir:"

-" Hasbiyellahü la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve Hüve Rabbül Arşil Azim."

 Anlamı: " Allah bana yeter, O'ndan başka hiçbir ilah yoktur, ancak O'na güvendim ve O büyük arşın   Rabbidir."


Sa'd bin Ebi Vakkas'tan rivayetle Resulullah(s.a.v) buyurdu ki: 

" Yunus Peygamber balığın karnında iken kurtulmayı murat ettiğin de Rabbine şöyle dua etti:"

- " La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin."

Anlamı: Senden başka ilah yoktur. Bütün noksanlıklardan münezzehsin. Ben nefsine zulmedenlerden oldum." Herhangi bir kişi bir şey için bu sözlerle dua ederse muhakkak surette Allah onu kabul eder.

Rivayet edildi ki: Bu zikir her ne niyet için olursa olsun 41 gün sabah namazından sonra 41 defa okunmaya devam edilirse, Allah'ü Teala o kimsenin muradını nasip eder.

Rivayetlere göre: Herhangi bir kimsenin Allah katında bir isteği olursa abdestli olarak secdeye varıp 40 kere bu zikri derse ne dileği varsa kabul olur.

Rivayetlere göre: Bir kimse bu duayı hapiste bulunan, esir olan, borçlu veya hastaya şifa için okursa 100, 313, 1000, 2455 kere okumalı. Yine de sonuç alınamadıysa 70.000'den 700.000'e kadar miktar çoğaltılmalı. Okumada kusur edilmezse veya etkisi için şüpheye düşülmezse mutlaka istenen sonuç elde edilir. Bu durum defalarca tecrübe edilmiştir.


Abdullah bin Evfa'dan rivayet edildiğine göre Resulullah şöyle buyurdu: " Kimin Allah'tan bir dileği olursa, yahut insanoğullarından birinde görülecek bir ihtiyacı bulunursa güzelce abdest alsın. Sonra iki rekat namaz kılsın. Ardından Allah'a hamd etsin ve Peygambere salatü selam getirsin:" 

-" el- Hamdü lillahi Rabbi'l alemin. Ve's salatü ve's selamü ala REsülina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmein."

Sonra da şu duayı okusun:

-" La ilahe illellahü'l-halimül kerimü. Sübhanellahi Rabbi'l arşi'l-azim. el -Hamdü lillahi Rabbi'l-alemin. Es'elüke mucibati rahmetike. Ve azaime mağfiretike. Ve'l ganimete min külli birrin. Ve's-selamete min külli ismin. La teda li zenben illa gafertehü. Ve la hemmen illa ferrectehü. Ve la haceten hiye leke ridan illa kadayteha ya erhame'r-Rahimin."

Anlamı: " Halim ve Kerim olan Allah'tan başka hiçbir ilah yoktur. Büyük Arş'ın Rabbi olan Allah, noksanlıklardan münezzehtir. Hamd, alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur. Senden rahmetinin gereği olan şeyleri istiyorum. Yine mağfiretinin çeşitlerini, her iyilikten elde edinmeyi ve her günahtan selameti de Senden isterim. Bağışlamadığın bir günah ve gidermediğim bir üzüntüyü bende bırakma. Rızana uygun olan benim dilek ve hacetimi de yerine getir ey merhamet edenlerin en merhametlisi! "Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
dua din islam müslüman