İstanbul Havalimanı'ndan Bakü'ye ilk uçuş gerçekleştirildi


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

THY'nin "TK 1132 numaralı uçağı, İstanbul Havalimanı'ndan Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'na ilk uçuş için saat 09.30'da hareket etti.

İstanbul Havalimanı'ndan Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye ilk uçuş gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kimi devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla 29 Ekim'de açılan İstanbul Havalimanı'nda ikinci yurt dışı seyahati, saat 09.30'da Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'na Boeing - 737 tipi bir uçakla yapıldı.

Bakü'ye gitmek için yolcular sabah saatlerinde İstanbul Havalimanı'na geldi. Bilet işlemlerinden evvel yolcular karanfillerle karşılandı. Kısa bir sürede bilet ve bagaj işlemlerini tamamlayan yolcular, pasaport bölümüne geçti.

"Yoğun kalabalıkları da kaldırabilecek epey üst seviye yapı oluşmuş burada"

Burada açıklamada mevcut olan yolculardan Ömer Çırakoğlu, iş için geziye gittiğini belirtti.

İstanbul Havalimanı'nı ilk kere kullandığını vurgulayan Çırakoğlu, "İlk gözlemlerim modern, geniş ve hafif bir yapıya malik olduğu yönünde. Çok şık görünüyor. İlk uçuşlar olduğu için yolcu açısından yoğunluk yok şu anda. Ancak sık kalabalıkları da kaldırabilecek epey üst seviye yapı oluşmuş burada" dedi.

Havalimanına ulaşmada bir mesele yaşamadığını vurgulayan Çırakoğlu, "Ulaşım açısından herhangi bir sancı olmadı. Rahat bir şekilde ulaştık. Taksiyle geldim Başakşehir’den buraya 80 lira tuttu" dedi.

Bakü’de çalışan Gökhan Özaras, havalimanına gelişte bir nebze sancı yaşadığını kaydederek, “Biraz güç ulaştım, taksiyle geldim. Geliş bir nebze sıkıntılıydı. Havalimanı heyecan verici. Beğendim, hoş" ifadelerini kullandı.

Pasaport işlemlerini tamamlayan yolcular, uçağa binmek için kapıya geçti.

THY, Ankara, İzmir, Antalya ve Kıbrıs'ın ardından İstanbul Havalimanı kalkışlı beşinci uçuş noktası olan Bakü'ye 31 Aralık tarihine kadar haftanın her günü bir, toplamda yedi frekans uçuş gerçekleştirecek. Yeni eklenen uçuşlar ile THY'nin İstanbul ve Bakü şehirleri arasındaki uçuş frekans sayısı da 28 Atatürk Havalimanı, 7 İstanbul Havalimanı, 3 Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan olmak üzere 38’e çıktı.

Bakü uçuşlarına istek artıyor, 2018'de doluluk oranı yüzde 7 arttı.

THY'nin 2017 yılının tamamında 337 bin 300 yolcu taşıdığı Bakü seferlerinde 2018 yılının ilk 10 ayında 337 bin yolcu taşıdı. 2018 yılının ilk 10 ayındaki doluluk oranı 2017 yılının tıpkı dönemine göre yüzde 7 artarak, yüzde 77’ye ulaştı.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü tıpkı zamanda bayrak taşıyıcı THY'nin Orta Asya'daki ilk uçuş noktası olma özelliği taşıyor. 1991 yılında başlayan ve 27 yıldır kesintisiz devam eden uçuşlar, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ulusal ve manevi bağları güçlendiren bir köprü vazifesi görüyor.  


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

THY Uçak İstanbul Havalimanı Bakü Haydar Aliyev