İşinizi markanızı büyütmek için olmazsa olmaz ipuçları


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Sektörünüz ne olursa olsun işinizi ve markanızı başarıya ulaştıracak olmazsa olmaz en temel ipuçlarını maddeler halinde sizler için listeledik.

E-ticaret, yazılım, içerik yazarlığı, işletmeci...  

Sektörünüz her ne olursa olsun işinizi, şirketinizi, markanızı başarıya ulaştıracak, hızlı ve kararlı bir şekilde büyümenizi sağlayacak bu stratejik ipuçları sayesinde rakiplerinizin de önüne geçin.

İşte markanızı, işinizi büyütmek için olmazsa olmaz ipuçları.


1. Ekip


Şirket ya da bir markayı büyütmek en doğru ekibi kurmakla yakından ilgilidir. Ekibinizi alanında uzman ve deneyimli kişilerden oluşturun. 

İşi en iyi bilen kişileri şirketinize alın gerektiğinde onlara şirketinizden hisse verin veya ortaklık teklif edin.


2. Ar-Ge

Ekip tamamsa sonrasında ekibinizle birlikte gelecekte olası pürüzler ve olumsuz sürprizlerle boğuşmamak, doğru yerde doğru zamanda daha az hata ile en başarılı sonuca ulaşabilmeniz için Ar-Ge'ye kaynak ayırın. Bugün bulunduğu sektörde kendini kanıtlamış şirketlere bakacak olursak iş büyütme stratejileri konusunda Ar-Ge için ciddi kaynaklar ayırdığını görebilirsiniz.


3. Data ve Analiz

Müşterilerinizi tanıyın. "Bir şirket nasıl büyütülür?" sorusuna verilebilecek en net cevaplardan biri şüphesiz müşterilerinizi yani hedef kitlenizi tanımaktır. Sektörünüz ile ilgili müşteri alışkanlıkları temelinde elde edeceğiniz verilerle bu verilerin işlenmesi, analiz edilmesi ve raporlaması sonucunda yeni rotalar ve hedefler belirleyin.

Aynı şekilde sektördeki rakiplerinizi de iyi tanımalı yaptıları yanlış ve doğruları listeleyerek daha önce farklı şirketler tarafından tecrübe edilmiş yanlışlara düşmemek adına şirketiniz için bu verilerden dersler çıkarmalısınız.


4. Ortaklık Programı

Genelde şirketler ortaklık programı konusunda pek iştahlı olmazlar. Şirketiniz adına pazarlama veya satış faaliyetlerinde aktif olarak yer alabilecek şirket ya da kişiler ile ortaklık programları oluşturun. Böylelikle hem şirketiniz hem de programa dahil olan kişi ya da şirketler için yeni kazanç kapıları açmış olacaksınız. "İşimi büyütmek istiyorum" diyen her kişi ya da şirketin mutlaka değerlendirmesi ve uygulaması gereken en önemli hususlardan biri ortaklık programıdır.


5. Yazılım

Yazılım

Dünyanın en değerli şirketlerine baktığımızda Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Tesla ve Facebook gibi şirketleri görürsünüz. Tüm bu şirketler çekirdekte hepsi birer yazılım firmasıdır. Apple MacOS ile başladığı yazılım macerasına iOS ile devam etmiş ve telefonun yeniden icadı olarak nitelendirebileceğimiz iPhone ile en değerli şirketler listesinde zirveye yerleşmiştir. Microsoft da yine aynı şekilde Windows işletim sistemi ile yazılım ekosistemindeki yerini almış ve önlenemez bir yükselişle günümüzde kadar gelirini katlayarak gelmiştir. Hepinizin bildiği gibi Amazon başlangıçta sadece kitap satışı yapan bir e-ticaret sitesi idi. Alphabet yani Google'a baktığımızda ise Android ve Youtube gibi varlıklarının yanı sıra sadece 135kb'lık bir arama motoru olduğunu görüyoruz. Tesla'nın ürettiği araçlardan otonom sürüş yazılımını çıkardığımızda geriye sadece basit bir araç kalır. Facebook da keza arkadaşlarınızla sohbet ettiğiniz bir sosyal medya yazılımı.

Dolayısıyla hangi sektörde olursanız olun iş büyütme fikirleri kapsamında yazılım olmazsa olmazlardandır. İşinizi en iyi şekilde yansıtan, ürünlerinizi, fikirlerinizi en iyi şekilde alıcı ile buluşturan SEO uyumlu ve mobil uyumlu bir internet sitesi işinizi ve markanızı başarıya ulaştıracak en önemli maddelerden biridir.


6. Reklam

Sektörünüz için en uygun reklam kanallarını seçerek doğru ve yerinde hedefleme ile müşterinizin ya da alıcınızın ilgisini çekecek görsel ve metin reklamları verin. Şayet siz ürününüzü ya da içeriğinizi alıcınızın karşısına çıkaramıyor yani onu pazarlayamıyorsanız o halde tüketim rakamlarının düşük olmasından şikayet etmemelisiniz. 

Unutulmamalıdır ki maliyeti ne olursa olsun siz ürününüzü müşterinizin görebileceği ve satın alıp almamaya karar vereceği zemini hazırlayamıyorsanız burada değindiğimiz diğer maddelerin de hiçbir önemi kalmıyor ne yazık ki. "İşimi büyütmek için ne yapmalıyım" diye düşünüyorsanız reklam konusu oldukça büyük bir önem arzetmekte.


7. Sosyal Medya

Sosyal Medya

Sürekli değişen ve gelişen dünyamızda işinizi büyütmek ve geliştirmek için sosyal medya faktörü göz ardı edilmemesi gereken en önemli hususlardan biri. "Müşteri nerede?" sorusunun da cevabı niteliğindeki bu madde büyümek isteyen her sektörün ve her firmanın mutlaka dikkate alması gereken bir maddedir. Şirketiniz veya markanız adına açacağınız sosyal medya hesaplarınızdan özgün ve kaliteli içerikler paylaşarak takipçilerinizi artırabilir ve böylelikle daha çok müşteriye ve alıcıya ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
marka yazılım şirket firma internet sosyal medya iş fikirleri e-ticaret girişim