İronik ne demek?


Yayınlama: 1 hafta önce

Son güncelleme: 1 hafta önce

Okuma süresi: 3 dakika

İronik kelimesinin sözlük anlamı nedir? İronik sözlere örnekler, ironik anlatım örnekleri ve ironik ille ilgili hemen her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.


İronik nedir?

İronik, bir durumun üstüne alay ederek imalı bir biçimde anlatılan veya sunulan bir şeydir. İronik bir durum, gerçeğin tersine düşmesi, karakterlerin beklentilerinin tersine çevrilmesi veya olayların beklenmedik bir sonuçla sonuçlanması gibi bir durum olabilir.

İronik, konuşma veya yazıda kullanılabilecek bir cümle kalıbıdır. Bu cümle kalıbı, bir konuşmacının gerçeği duygularının aksine anlatmasıyla oluşur ve genellikle üstüne alay eder. Örneğin, bir konuşmacının “Kötü şeylerin en iyisidir” demesi İronik bir cümledir. Bu diğer bir deyişle ironi yapmak anlamına gelir.

İronik sözlere örnekler

İronik sözler, günlük hayatta çok yaygındır ve genellikle karikatürler ve filmlerde görmek mümkündür. İronik sözler, konuşmacının konuşmacının gerçeği duygularının aksine anlatmasıyla oluşur ve çoğu zaman konuşmacının duygularının aksine alaycı bir biçimde anlatılır. İronik sözler, konuşmacının gerçeği duygularının aksine anlatmasıyla oluşur ve genellikle üstüne alay eder. Örneğin, bir konuşmacının “Tüm kötü şeylerin en iyisi” demesi İronik bir sözdür.

İronik sözler, genellikle komik olarak algılanır ve farklı durumlarda kullanılabilir. İronik sözler, konuşmacının gerçeği duygularının aksine anlatmasıyla oluşur ve genellikle üstüne alay eder. İronik sözler, konuşmacının gerçeği duygularının aksine anlatmasıyla oluşur ve genellikle üstüne alay eder. Örneğin, bir konuşmacının “Güzel günlerin en kötüsü” demesi İronik bir sözdür.

İronik sözler, durumun gerçek anlamının tam tersi olarak algılandığı veya kast edildiği durumlarda kullanılır. İronik sözler, genellikle alaycı bir biçimde kullanılır ve konuşmacının gerçeği duygularının aksine anlatmasıyla oluşur. Örneğin, bir konuşmacının “İyi şeylerin en kötüsü” demesi İronik bir sözdür.

İronik cümleler

Aşağıda sizler için kısa ironik sözler derledik:

 • "Bu hava gerçekten güzel, çok sıcak ve nemli."
 • "Bu yemeği gerçekten sevdim, çok acı veya yağlı"
 • "Bu konser gerçekten harika değil mi, şarkılar çok kötü."
 • "Bu film gerçekten berbat değil mi, senaryosu çok iyi"
 • "Bu kitap gerçekten ilginç değil mi, hikayesi çok sıradan."
 • "Bu iş görüşmesi gerçekten verimliydi, hiçbir karar alınamadı."
 • "Bu oyun gerçekten süper, çok kazanamadım"
 • "Bu müze gerçekten harika, sergi çok sıradan."
 • "Bu parti gerçekten keyifli, hiçbir arkadaşla konuşamadım"

İronik eş anlamlısı

Ironik eş anlamlı kelimeler arasında; sarkastik, karşıt, çelişkili, alaycı, alay, aldatıcı gibi kelimeleri sayabiliriz.

Sonuç

Sonuç olarak ironik bir tavır ilişkileri, bir durumun ya da konuşmanın kendisiyle ters düşen sonuçları ya da anlamları çağrıştırması olarak tanımlayabiliriz. İronik ilişkiler, kullanıcıların düşünmeye teşvik etmek için kullanılan güçlü bir araçtır. Genellikle, ironik bir ifade, konuşmacının düşüncelerini açıkça ifade etmekten kaçındığı anlamlara atıfta bulunur.

İronik ilişkiler, alıcının konuşmacının anlamını anlamasını zorlaştırabilir. Ancak, ironik kullanım, bir konuşmanın daha eğlenceli ve daha canlı hale gelmesini sağlamak için kullanılabilir.


Yorumlar

Yorum Yap

Benzer İçerikler
 • İroni ne demek?
  İroni ne demek?

  İçindekilerİroni nedir?İroni kelime anlamıİroni ne anlama gelir?İroni yapmak ne demek?Örneklerle iro..

Ironik I ile başlayan kelimeler Ir ile başlayan kelimeler Ne demek Sözlük