İmam olarak görev yaparken merak saldığı işle 7 bin lira kazanç elde etti!


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

İzmir'de imam olarak görev yapan Veysel Yetişen, merak saldığı böcek yetiştiriciliği sayesinde büyük gelir elde ediyor. Bu işin hiçbir maliyetinin olmadığını belirten Yetişen yaptığı işi herkese tavsiye ediyor!

İzmir'de ipekböceği yetiştiriciliğine merak salan Veysel Yetişen, boş daireye kurduğu sistemle 40 bin böcek elde etti.

Bir aylık süre içerisinde 7 bin lira kadar kazanç elde edeceğini ifade eden Yetişen, "100 metrekare kapalı alanda olduğumuz zaman sadece bir ay içinde yaklaşık 18 bin lira kadar gelirimiz olur, giderimiz hiç olmaz" dedi.

İzmir'de imam olarak görev yaptığı sırada ipekböceği yetiştiriciliğine merak salan Veysel Yetişen, 2018 tarihinde ilk olarak İzmir'de denemeye başladı. Ardından Ordu'ya yerleşen Yetişen, başladığı ipekböceği yetiştiriciliğine burada devam etmeye karar verdi. 2 yıl önce dut fidanlarını diken ve yaklaşık 100 metrekarelik boş daireye sistemi kuran Yetişen, şu anda 40 bin ipekböceği yetiştiriyor. Kazancının büyük olduğunu belirten Yetişen, bu işle ilgilenen insanlara yardımcı olabileceğini belirtiyor.

ipekböceği yetiştiriciliği

Böceklerin yavru olarak geldiklerini söyleyen Yetişen, "Biz bunun bir ay boyunca sadece beslemesini yapıyoruz. Bir ay sonra bunlar koza örecek ve bu kozaları teslim edeceğiz. Potansiyeli çok güzel. Öncelikle pazar derdi yok, bir dönüm yere 250 ağaç sığar. Bu ağaçlar ile de 100 bin böcek besleyebiliriz. 100 metrekare kapalı alanda olduğumuz zaman sadece bir ay içinde yaklaşık 18 bin lira kadar gelirimiz olur, giderimiz hiç olmaz. Benim burada 40 bin böceğim var, bir aylık süre içerisinde 7 bin lira kadar gelir bekliyorum" dedi.

Veysel Yetişen

İpekböceği yetiştiriciliğini insanlara önerdiğini söyleyen Yetişen, "Memleketimize yeni bir nefes getireceğine ve alternatif olacağına inanıyorum. Bölgemizde ilk olduğu için yabancı kalıyorlar ama sürekli anlatıyorum. Her yıl üretim kapasitesini arttırmayı düşünüyorum, giderek 100 bin böceğe ulaşmayı hedefliyorum. Ordu Büyükşehir Belediyemiz de yapmak isteyen vatandaşlarımıza dut fidanı verecek, inşallah bu şekilde daha da gelişecek. Belediyemiz bize de raf desteği verecek, ücretsiz fidanları dağıtmaya da her yıl devam edecekler" şeklinde konuştu.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
ipekböceği İzmir