Güncel Türkiye risk haritası açıklandı! Yeni tedbirler ne zaman uygulanacak?


Yayınlama: 2 yıl önce

Son güncelleme: 2 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Kontrollü normalleşme süreci başladıktan sonra güncel risk haritasında yüksek riskli illerin sayısı hızla arttı. Son kabine toplantısında güncel risk haritası açıklandı ve hızla yükselen vaka sayılardan dolayı alınan yeni tedbirler paylaşıldı.

Son yasaklar ne zaman başlayacak? Güncel risk haritası açıklandı! Tüm detaylar haberimizde...

Sağlık Bakanlığı, güncel korona virüsü risk haritasında yüksek riskli şehir sayısının 58'e yükselmesiyle beraber yeni tedbirler aldı. 

Bu yeni tedbirlere göre Türkiye'nin bütün şehirlerinde sokağa çıkma kısıtlaması akşam 21.00 ve sabah 5.00 arası olarak haftanın 7 günü uygulanacak. 

Yeni tedbirlerin açıklandığı genelgeye göre, bu yeni tedbirler 30 Mart 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak.

Korona virüs vakalarında hızlı yükseliş sebebiyle dün yapılan kabine toplantısında yeni tedbirler alındı. 

Açıklanan genelgede “Hafta sonlarında; düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma yasağı 21.00 – 05.00 arası uygulanacak” maddesi var.

Yeni risk haritası da paylaşıldı. Yeni haritada 17 olan kırmızı şehir sayısı 58'e yükseldi. 

İstanbul, Ankara, İzmir güncellenen haritada kırmızıya dönerken yalnızca Şırnak mavi renkte kaldı.


Ramazan ayı için yeni tedbirler alındı!

Yaklaşan Ramazan ayı için yeni kararlar alındı. Ramazan ayı boyunca 81 ilde hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Ramazan ayı boyunca restoranlarda toplu iftar ve sahur etkinlikleri yapılamayacak. Bununla beraber restoran ve kafeler, Ramazan ayı boyunca paket servis yaparak çalışmaya devam edecek.


Yasaklarda açık olan yerler

Uygulanacak olan yeni tedbirler kapsamında daha önce şehirlere gönderilen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” bulunan sokağa çıkma yasağı uygulanan süreçlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasında bir değişiklik olmayacak, uygulanan maddeler işlenmeye devam edecek.

Sokağa çıkma  kısıtlamasının uygulama şekline göre Cumartesi ve/veya Pazar günü market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler 10.00-17.00 saatleri arasında açık olmaya deva edecek. Bununla beraber bahsedilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak siparişlerini teslim edebilecek.

Cumartesi/ Pazar günü fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleriyle birlikte bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri çalışacak.

Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri Cumartesi ve/ veya Pazar günü 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis halinde çalışmaya devam edecek.

Online sipariş firmaları da Cumartesi ve / veya Pazar günü 10.00-24.00 saatleri arasında siparişlerini teslim etmeye devam edebilecek.


Yorumlar

Yorum Yap

koronavirüs covid19 pandemi