Gökyüzü neden mavi görünür, gerçekten mavi mi? Gökyüzü hangi renk?


Google News

Yayınlama: 2 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Sahi gökyüzü neden mavi? Bu soruyu herkes daha önce duymuştur ama cevabı bilmeyen çoktur. Gerçekten de gökyüzü mavi mi, yoksa başka bir renk mi?Gökyüzü neden mavi görünür? Gökyüzünün mavi olduğunu düşünmek çoğumuzun doğal bir tepkisidir. Oysa gökyüzü aslında hiçbir renge sahip değildir.

Gökyüzündeki mavi renk, gözlere sunulan ışınların dalgalanma özelliklerine bağlıdır. Işınlar yaklaşık 0.4 ile 0.7 μm arasında bir dalga boyutuna sahiptir ve bu dalgalar kendi aralarında farklı şekillerde dalgalanabilirler.

Daha geniş bir açıdan baktığımızda, gökyüzündeki mavi renk, atmosfer üzerindeki toz partiküllerinin ışınlara verdiği tepkidir. Atmosferdeki bu partiküller, ışınlarla etkileşime girip onları dağıtarak yol almalarına neden olurlar. 


Giriş

Birçoğunuz, gökyüzünün mavi olduğunu düşünür. Peki, gerçekten mavi mi? Gökyüzü ne demek? Gökyüzü hangi renk?

Gökyüzü mavi, ya da bize öyle söylendi. Ama gerçekten mavi mi? Gökyüzü aslında ne renk? Bu soru yüzyıllardır filozofları ve bilim adamlarını şaşırttı ve cevap hala tam olarak net değil. Bazıları, güneş ışığının atmosferdeki parçacıklardan yansıma şekli nedeniyle gökyüzünün mavi olduğunu iddia ediyor. Diğerleri, gökyüzünün renginin günün saatine ve hava koşullarına bağlı olduğunu söylüyor.

Doğru cevap ne olursa olsun, kesin olan bir şey var: İnsanlar binlerce yıldır gökyüzünden etkileniyor. Bu yazıda, bu güzel doğa olgusunun bilimine ve tarihine daha yakından bakacağız.


Gökyüzü Neden Mavi Görünür?

Sizce de gökyüzünün mavi olduğunu düşünmüyor musunuz? Peki, gökyüzü ya da diğer bir deyişle gök neden mavi görünür?

Birçok kişi gökyüzünün mavi olduğunu düşünmektedir. Gökyüzü, her renkte görülebilir. Fakat, en çok karşımıza mavi renkte çıkar. Gökyüzündeki her şeyin mavi olduğunu düşünmek yanlıştır. Gökyüzü, her renkte görülebilir.


Gökyüzü Neden Kırmızı Olur?

Biraz daha yakından baktığınızda gökyüzünün aslında hiç mavi olmadığını fark edersiniz. Yani, Gökyüzü'nün rengi bazı zamanlar maviden kırmızı renge doğru dönebilir. Buna kızıllık da diyebiliriz.

Gökyüzü'nün renginin çoğu zaman özellikle de gün batarken kırmızı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü, gökyüzündeki ışıklar genelde kırmızı renge göre daha parlak ve yönleri belirgin olan ışıklardır.

Ayrıca, Gökyüzü'nü mavi sanmamamıza neden olan bir diğer etken ise, Dünya'nın yörüngesidir. Dünya yörüngesindeki durumu değiştiren herhangi bir etken olursa, Gökyüzü de bu etkene bağlı olarak değişime uğrar. Örneğin, Dünya'nın Güneş'ten uzaklaşması sonucunda Gökyüzü koyu bir renge bürür.
Gökyüzü Neden Pembe Olur?

Bazen gökyüzü neden pembe görünür? Gökyüzünün mavi rengine alışmışken bu pembelik ne diye mi soruyorsunuz?

Çoğunlukla insanlar gökyüzünü mavi olarak bilirler. Peki, neden? Gökyüzü neden birdenbire pembe olur? 

Birkaç sebebi var. Gökyüzündeki ışık, yeryüzüne baktığımızda pembe rengi görmemizi sağlıyor. Ayrıca, gökyüzündeki bulutlar ve güneş ışınlarının açısı sebebi ile bu pembe renk açıklanabilir. Gökyüzündeki bu iki etken de insanların beyninde pembe renk izlenimi bırakıyor.


Gökyüzü Ne Kadar Uzakta?

Gökyüzü neden mavi görünür? sorusuna cevap ararken, şu iki etmen dikkatinizi çekmeliyiz. Birincisi, gökyüzünün uzaklığı. Gökyüzü her zaman mavi görünmek zorunda değildir. Görünen renk, uzaklığa bağlı olarak değişir.

İkincisi ise, gökyüzündeki ışınların yoğunluğudur. Gökyüzü mavi görünmek zorunda değildir ama bu renk, gökyüzündeki ışınların yoğunluğuna bağlıdır. Gökyüzündeki ışınlar, görmemizi sağlayan ultraviyole ile morötesi ışınlar arasındaki farka bağlıdır.
Gökyüzünün Aslında Hangi Renk Gerçek Rengi Nedir?

Gökyüzü neden hep mavi olarak görülür? Aslında gökyüzünün gerçek rengi ne renk olurdu sizce? Gökyüzüne bakarak renklerin nasıl oluştuğunu anlamaya çalışalım.

Renkler, ışığın yansıması sonucu ortaya çıkar. Işık, herhangi bir nesneye dikkatli baktığımızda onun içindeki ışınlarla oluşur. Işınlar, cisimlerin üzerinden geçerek başka cisimlere yansır. Bu yansımalar sonucunda ortaya renkler çıkar.

Gökyüzüne dikkatli baktığımızda, mavi ve beyaz ile sarfedilen renklerle karşılaşırız. Gökyüzünün gerçek rengi ise koyudur. Gökyüzünün aslî rengiyle karşılaştırmaya çalIştIğImIzda bu durumu anlarız.


Sonuç

Gökyüzü renkleri, gök cisimlerinin ışığın etkisiyle değişir. Güneşten gelen ışınlar, dünyanın çevresindeki renkleri görmemizi sağlar. Güneş, aynı zamanda dünyamızdan uzaklaştıkça, uzayda mavi renge dönüşür.

Gökyüzündeki her renk, bir astronot için farklı anlam taşır. Mavi, gökyüzündeki en sert ışıktır ve bu nedenle astronotlar için en uygun renktir.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
gökyüzü mavi renk kırmızı pembe atmosfer gök