Erdoğan'ın 'Daha neler olacak' sözlerine TBMM'de tepkiler artıyor!


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Meral Akşener'e Rize'de gerçekleştirilen provokasyon girişimine yönelik yaptığı açıklamalara mecliste tepki üstüne tepki yağıyor!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e Rize ziyareti sırasında yapılan provokasyon girişimi hakkında söylediği  "Daha neler olacak" sözlerine TBMM Genel Kurulu'nda muhalefetten tepki gelmeye devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini "Bu bir tespittir" yorumuyla açıklarken Meral Akşener'e yönelik saldırı maksatlı olmadığını söyledi. Bu sözlere karşılık CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Erdoğan, Rize’de yapılan saldırıyı övmekle kalmamış, 'daha neler neler olacak' diyerek toplumu şiddete teşvik etmiştir" dedi


Genel Kurul'da tepkiler büyüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti grup toplantısında, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Rize gezisi sırasında yaşadığı provokasyon girişimiyle ilgili söylediği “Yine dua et ki gelin hanıma çok ileriye gitmeden ders verdiler. İkizdere yetmedi, Çayeli'ne gittin. Orada da gerekeni yaptılar. Daha neler olacak neler, bunlar daha iyi günler" sözleri TBMM Genel Kurulu'nda muhalefet ve İYİ Parti mensupları tarafından tepkiyle karşılandı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Musavat Dervişoğlu,

“Bugün Cumhurbaşkanını dinleyince karşı karşıya bulunduğumuz saldırılarla alakalı başka bir fail arama ihtiyacı kendiliğinden  ortadan kalkmıştır. Bunu, Sayın Cumhurbaşkanının konuşması, bu konuşmayı yaparken kendisine ne kadar yakıştırdı bilmiyorum, ama ben bunu bir Cumhurbaşkanı konuşması olarak da görmüyorum, bunu bir siyasi partinin genel başkanının yaptığı konuşma olarak değerlendirmek mecburiyetinde olduğumu hissediyorum. Cumhurbaşkanı bir takım insanların suç işleme imtiyazına sahip olduğu izlenimi veriyor. Bunu geçmişte Sayın Cumhurbaşkanı çetelerle yapmış olabilir. Organize suç örgütlerinin liderleri ve yöneticileriyle yapmış olabilir. Birine suç işleme imtiyazı tanımanın neye sebep olduğunu da en iyi kendi bilir” ifadelerine açıklamalarında yer verdi.


AK Parti grup Başkanvekili Mahir Ünal ise tepkilere karşılık şu açıklamaları yaptı:

"Cumhurbaşkanımızın Sayın Erkek’in ifade ettiği gibi şiddeti övmesi gibi bir durum söz konusu değil, bu bir tespittir. Siz eğer bu ülkenin Cumhurbaşkanına, genel başkanına eli kanlı ve bütün dünyanın lanetlediği, sivilleri katleden bir şiddet devletinin başkanına, Netenyahu’ya benzetirseniz orada bunun bir provokasyon oluşturacağını ifade etti. Orada yaşananları da hepimiz biliyoruz. Yaşananları onaylayan kimse yok. Yani orada saldırıyı gerçekleştiren İYİ Parti Erzurum Yakutiye İlçe Başkanı soru soran kişiye yaptığı saldırı kameralar önünde gerçekleşiyor. Orada bir saldırı ya da Sayın Meral Akşener’e yönelik saldırı söz konusu değil. Tam tersine Sayın Meral Akşener’in çevresindekilerin soru soranlara ve orada haklı protestolarını Cumhurbaşkanımıza ve Genel Başkanımıza yönelik Netenyahu benzetmesine duydukları tepkiyi dile getiriyorlar. Şimdi burada Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği ve herhangi bir teşvik, tehdit yada suça teşvik değil. Bir tespit. Ayrıca şu konuda da anlaşalım, bu Partili Cumhurbaşkanı, devlet, hükûmet, saray sürekli ifade ediyorsunuz. Şimdi 2007 yılında bu millet 'Cumhurbaşkanını ben seçeceğim' demedi mi yüzde 69.1 ile? Bu Cumhurbaşkanı siyaset yoluyla seçilen ve bundan sonrada siyasetçi olarak siyasetini yapacak olan kişi demek. Geçmişte olduğu gibi kapının arkasında konuşulanları nezaketsizlik olmasın diye, kapının önünde konuşmayan Cumhurbaşkanları değil. Siyaset yapan, yaptığı siyasetin sorumluluğunu alan, hesabı görmek için de millete giden, vesayetin sigortası gibi davranmayan, bizzat milletten aldığı emaneti yine millete hesap vererek yerine getiren siyasetçi bir Cumhurbaşkanı var artık. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı şöyle olmalıdır, böyle olmalıdır tanımları değil milletin onayladığı ya da bir sonraki seçimde onaylamayacağı bir Cumhurbaşkanı var karşımızda. Bu da siyasetin gereğidir. Bunun dışındaki her şey vesayettir. Soru çok basittir demokrasilerde. Devletle ilgili kararları kim verecek sorusunun cevabı, devletle ilgili kararları işte orada yazdığı gibi (Başkanlık Divanı'nın üzerindeki yazıyı göstererek) 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir', sözünün gereği olarak seçilmiş Cumhurbaşkanı verecektir. Bunun da hesabını milletine verecektir Sayın Cumhurbaşkanı."


CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'in açıklamalarında ise şu ifadeler yer alıyor:

"İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’e Rize’de yapılan saldırıdan daha vahimdir bugün söylenenler. AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan, Rize’de yapılan saldırıyı övmekle kalmamış, ‘daha neler neler olacak’ diyerek toplumu şiddete teşvik etmiştir. Bugün söylenen iadeler suçu övmektir, suçluyu övmektir ve maalesef insanları şiddete teşvik etmektir. Bu andan itibaren siyasetçilere, siyaset yapanlara, milletvekillerine yapılan her saldırıdan bizzat Sayın Cumhurbaşkanı sorumlu olacaktır. Türkiye bunu hak etmiyor. Bugün Saray Hükümeti devletin saygınlığına da, ciddiyetine de ciddi zarar veriyor. Muhalefete yönelik tüm bu baskılar ve saldırılar demokrasiye, hukuka yapılan saldırılardır. Muhalefete saldırarak gerçeklerin üzeri örtülemez. Hem Rize’de yapılan saldırıyı hem de bugün Ak Parti grup toplantısında Sayın Erdoğan’ın sözlerini ve ifadelerini kararlılıkla, şiddetle kınıyoruz."


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Siyaset Politika Cumhurbaşkanı Erdoğan Meral Akşener TBMM