E-Ticarette Güven Damgası uygulaması: Güven Damgası nedir? Nasıl başvurulur?


Google News

Yayınlama: 6 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Elektronik Ticarette Güven Damgası uygulaması başladı. Güven Damgası nedir? Güven damgası sağlayıcıları ile Güven Damgası başvurusu nasıl yapılır?

Güven damgası nedir? Güven damgası başvurusu nasıl yapılır?

Elektronik Ticarette Güven Damgası uygulaması başladı. Peki bu Güven Damgası nedir? Güven damgası sağlayıcıları ile Güven Damgası başvurusu nasıl yapılır?

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, elektronik ticarette Güven Damgası uygulamasının başladığını ifade etti.

Bakan Pekcan, elektronik ticarette asayiş ve hizmet kalitesi standartlarının yükseltilmesi ve e-ticaret sitelerinin güvenilirliğinin tesis edilmesi gayesiyle Güven Damgası sistemi oluşturulduğunu vurgulayarak, "Bu çerçevede,  tüccar ve sanayicilerin üst kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  güven damgası sağlayıcı olarak yetkilendirilmiştir. Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programında da yer alan güven damgası uygulaması devreye girmiştir. Bu çerçevede TOBB tarafından e-ticaret sitelerine güven damgası verilecektir"  şeklinde konuştu.

Elektronik ticarette güven damgası tebliği

Güven damgası ile internet kullanıcılarının çevrimiçi alışveriş yapmalarının önündeki gerçek engellerden olan güvenlik,  mahremiyet ve hizmet kalitesi konularında yaşanan endişelerin giderileceğini vurgulayan Bakan Pekcan, "Güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarının yükseltilmesi ve e-ticaretin geliştirilmesi gayesiyle kurulan güven damgası sistemi sayesinde vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla internet üzerinden alışveriş yapabilecektir. Sisteme gönüllülük esasına göre dahil olmak isteyen e-ticaret siteleri Güven Damgası Sağlayıcıya (GDS) www.guvendamgasi.org.tr sitesi üzerinden başvuruda bulunacaklar"  dedi.

Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğde yer alan güven ve hizmet kalitesi standartlarına uyduğu tespit edilen e-ticaret sitelerine GDS tarafından güven damgası tahsis edileceğine ilgi çeken Bakan Pekcan şunları belirtti:

"Böylece güven damgasını internet sitesinde gören vatandaşlarımız e-ticaret sitesinin muayyen standartları yerine getirdiğini, tüketicinin korunması,  şahsi veriler ve ödeme sistemleri mevzusu ile ilgili mevzuatlara elverişli davrandığını, güvenilir bir kurum tarafından denetlendiğini bilecek ve alışveriş yaparken kendini güvende hissedecektir."

Pekcan, Elektronik ticaret faaliyetinde bulunanların, internet sitelerinin ve mobil platformların güvenliğini, bilgilerin sadece internet sitesi ve alıcı tarafından görülmesini sağlayan yani üçüncü şahısların siteye girilen bilgilere erişimini engel olan sistemlerle sağlayacağını kaydetti.

Bakan Pekcan, "Ayrıca,  muayyen aralıklarla yapılan sızma testleriyle de varsa asayiş açıkları tespit edilebilecek, vatandaşlarımız herhangi bir zayiat gıyaben bu açıklar düzeltilebilecek ve güven damgasına sahip olan sitelerin güvenliği tam anlamıyla sağlanmış olacaktır. Güven damgasına sahip e-ticaret siteleri, alıcıların siparişi için bilgi alabilmesi, talep ve şikayetlerini telefon vasıtası ile iletebilmesi için müşteri hizmetleriyle komünikasyon olanağı sunacak, talep ve şikayetlerin aktif bir biçimde yönetilmesini ve sonuçlandırılmasını sağlayacaktır.”  şeklinde konuştu.

Pekcan, “ Diğer taraftan, e-ticaret sitelerinde elektronik ticarete mevzu malın stok bilgisi, içeriği, malzemesi, ölçüleri gibi özelliklerine ilişkin detaylar ile gerçek boyutlarının anlaşılmasını olası kılan görseller gibi hayli ayrıntıya yer verilecek, alıcıya kargo takip olanağı sunulacaktır. Bu gibi uygulamalarla hizmet kalitesinin arttırılması sağlanacaktır.” bilgilerini paylaştı.

Bakan Pekcan şunları belirtti:

"Güven Damgası Sağlayıcısı tarafından,  güven damgasının; tahsis edilmesi,  asayiş ve hizmet standartlarına uyulmaması halinde askıya alınması ve iptal edilmesine ilişkin işlemleri yürütülecek ve güven damgası tahsis edilen e-ticaret siteleri denetlenecektir. Güven Damgası sistemine dahil olan firmalar ile vatandaşlarımız arasında çıkabilecek uyuşmazlıkların çözümü, talep ve şikayetlerin aktif bir biçimde yönetilmesini ve sonuçlandırılmasını sağlanabilmesine dair çevrim içi şikayet sistemi ile e-ticarette ortaya çıkan uyuşmazlıkların çabuk ve aktif çözümlenebilmesi sağlanacaktır.

Tebliğ çerçevesinde Güven Damgası Sağlayıcıya milletlerarası güven damgası kuruluşlarından asgari birine üye olma koşulu getirildiğini belirten Pekcan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Böylece, bu kuruluşların milletlerarası geçerliliği olan logoları güven damgası alan işletmeler tarafından kullanılabilecek; işletmelerimizin yeni pazarlara açılması ve yeni müşterilere ulaşması kolaylaşacak,  milletlerarası güvenilirliği kuruluş edilecek,  milletlerarası yarışma gücünün ve elektronik ticaret hacminin arttırılması sağlanacaktır."

 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

E-ticaret Güven damgası TOBB İnternet