Dolar bugün kaç TL oldu? Dolar düşecek mi yükselecek mi? Son dakika Dolar/TL kuru


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Dolar bugün kaç TL oldu? Dolar/TL kuru en son ne kadar oldu? Dolar düşecek mi yoksa yükselecek mi? Döviz kurunda son durum ne oldu?

Dolar Bugün Kaç TL oldu?

Dolar/TL kuru en son ne kadar oldu? Döviz Kuru Son Durum Ne Oldu? Dolar yükselirse borsa ne olur?


Ekonomi uzmanları son günlerde yurtiçinde verilerin hızlı bir şekilde hareketlendiğini uluslararası piyasasında gündemin ekonomi çapında yine hareketli olduğunu belirtiyor. Özellikle yeni tip koronavirüs (Covid 19)salgınından bu yana başlayan pandemi döneminde piyasalar son yıllarda en hareketli dönemini yaşıyor. Döviz kurunun değişimi özellikle güçlü ekonomiye sahip ülkelerde yüzleri güldürecek durumda seyrederken Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimini değersizleştiren bir etken olmaya devam ediyor.


TL Neden Değer Kaybediyor?


Merkez bankasının faiz kararları TL'deki değer kaybının ilk nedenleri arasında. ABD'de yaşanan seçimle beraber Türkiye'nin borç durumu da TL üzerine en büyük baskıyı yapmaktadır. Pandemi döneminin getirmiş olduğu zorluklar da ülkelerin ekonomilerine derinden sarsmış durumda.

Karantina dönemine ve tam kapanışa geçmek zorunda kalan ülke ekonomileri ithalat ve ihracat dengesini koruyamadığı gibi ekonomilerindeki enflasyonun da yükselişini engelleyemedi. Bu gelişmelerin ardından ABD2nin yüksek enflasyon beklentisi ve Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınması da dolar piyasasını hareketlendirdi.


Dolar kuru karşısında değer kaybeden ulusal para birimlerinin ülke ekonomisine getirisi de şöyle oluyor: İşsizlik, iflas etme eşiğine gelen üreticiler, yüksek enflasyon ve yüksek faiz.

Ekonomi uzmanları Dolar/TL kurunun hareketinin iyi izlenmesi ve buna göre politikalar yürütülmesi fikrinde.

Pandemi dönemin başlangıcından bugüne sürekli artan yükselme gösteren Dolar/TL kurunda özellikle son dönemdeki gelişmelerle tekrardan ani artış gözlenmeye başlandı. Bu artış ABD'nin enflasyon beklentisi ve Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınması sonrası gerçekleşti.

Uluslararası ekonomi piyasasında ABD'nin buna benzer politikalarında Dolar kurunun değişimleri dikkatle takip edilmektedir.

ABD ve Türkiye piyasasında var olan politik ve ekonomik değişimler bugünlerde Dolar kurunun artışına neden olmaktadır ve buna bağlı olarak bankalararası piyasalarda son durum dikkatle takip ediliyor.


Dolar bugün kaç TL oldu


Peki bugün Dolar/TL kurunda son durum ne? Son Dakika 1 TL kaç Dolar oldu ? Dolar düşecek mi yoksa yükselecek mi? Türk Lirasının değeri artacak mı?


Son dönemlerde düşüşe geçen dolar kurunda yeniden ani yükseliş gözlendi. Uzmanlar dolarda 2021 tahminlerini açıklamayı sürdürüyor. Dolar son aylarda 7 TL'nin altına düşmüştü fakat yeniden 8 TL'yi gördü. Ekonomistler ve yatırımcılar 2021 dolar beklentilerini ve 2021 dolar tahminlerinde bulunuyor. Özellikle yatırımcılar Türk Lirası'nın 2021 yılında dolar karşısındaki durumunu öğrenmeye çalışıyor.

Peki dolar düşecek mi, yükselecek mi?


Pandemi döneminin getirdiği  ekonomik bunalım, bulunan koronavirüs aşılarıyla beraber yerini yavaş yavaş küresel anlamda rahatlamaya bıraktı.

Aynı zamanda ABD gündemindeki ekonomik teşvik haberleri de piyasanın dengelenmeye başlamasının habercisi oldu.

Ekonomi alanındaki uzmanlar özellikle koronavirüs aşılamasının altı aylık planlamasının ardından kürüsel büyümenin artacağı yönünde hemfikirler.

Pandemi döneminin getirdiği ekonomik kazanç/kayıplarla oluşan yeni küresel güçlerin ABD karşında üstün olacağı ve bu durumunda doların daha da düşmesi beklentisini beraberinde getiriyor.


Türk Lirası Yükselişe Geçecek mi?

Ekonomistler yukarıda bahsedilen uluslararası gündem ve küresel piyasa dinamiklerinin son hareketlerine baktığında dolar kurunun 2021 yılının ortalarına

doğru  düşeceğini ve bu durumun Türk Lirası'na değer kazandıracağını belirtiyor. Özellikle döviz yatırımı yapan kişilerinde dolar kurundaki son hareketleri merakla takip ediyor.

Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Merkez Bankası Dolar TL Kur Borsa Döviz BIST