Bahçesinde 25 farklı hayvan besleyen adam konuştu: Bana stres yasak!


Google News

Yayınlama: 6 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Bahçesinde 25 farklı hayvan besleyen Diyarbakır Bismil'de yaşayan 39 yaşında kalp hastası Muttalip Doğan'ın hayvan sevgisini görenler şaşırıyor...

Muttalip Doğan Diyarbakır Bismil'de yaşayan 39 yaşında bir kalp hastası...

Bundan yaklaşık 10 sene önce kalp rahatsızlığı sebebiyle bir operasyon geçirdi.

Muttalip Doğan, geçirdiği bu hastalık ve kalp ameliyatının ardından kendine çeşitli hobiler aramaya başladı.

Bir gün evinin bahçesinde hayvan beslemeye karar verdi.

Şimdilerde ise yaşadığı evin bahçesinde maymundan tavşana, tavuk çeşitlerinden Çin kazına kadar 25 farklı hayvan besliyor.

Beslediği hayvanlarla rahatlık bulduğunu ve stresinin azaldığını belirten Muttalip Doğan Hindistan'dan 18 sene önce getirtmiş olduğu "Paşa" isimli "Kakadu" cinsi papağanın, beslediği hayvanlardan ayrı bir yere sahip olduğunu söylüyor.

Muttalip Doğan ayrıca gününün büyük bir bölümünü de çaldığı hareketli müziklerle dans eden "Paşa" ile birlikte geçiriyor.

 Muttalip Doğan: "Bana stres yasak"

Muttalip Doğan, hayvanlara karşı bağlılık ve ilgisinin, geçirdiği ağır rahatsızlıktan sonra dayısının gözleri görmeyen güvercini ile başladığını belirtti.

Yaklaşık 10 sene önce kalp rahatsızlığına bağlı ağır bir ameliyat geçirdiğini aktaran Doğan, tedavi döneminde damarlarının çoğunun değiştirildiğini paylaştı.

Doğan ayrıca "Vücudumda 600'e yakın dikiş izi var. Doktorlar bana stresi yasakladı"  şeklinde konuştu.

Hastalık dönemi boyunca o yaşadığı stresli günleri, hayvan sevgisi ile hayatından söküp attığını söyleyen Doğan, "Kendi çabamla burayı yaptım. Hayvanları topladım. Onların bakımlarını yapıyorum, sağlık sorunları olunca veterinere gidiyoruz. Artık ben de oldukça anlıyorum sıkıntılarından. Burada 25 türde onlarca hayvanım var"  dedi.

"Paşa'nın yeri bende çok ayrı"

Muttalip Doğan, gününün çoğunu papağan "Paşa" ile geçirdiğini anlatırken sözlerine şunları da ekledi:

"Paşa'nın benim için yeri farklı. Aşırı derecede sevgisi var bende. Oyun oynamayı çok seviyor. Sabah kalkıp lokantaya gittiğimde benimle geliyor. Masada birlikte yemek yiyoruz."

Doğan bunun yanında "Paşa"nın çalan müziklerine tepki verdiğini, kanatlarını açıp kafasını sallayarak "dans ettiğini" belirtirken konuyu son olarak hayvan sevgisine bağladı ve hayvan sevmeyenlerin insanları da sevemeyeceğine vurgu yaparak, "Bu hayvanları görünce rahatlık doluyorum ve neşeleniyorum" diyerek sözünü bitirdi.  

 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Diyarbakır Bismil Muttalip Doğan Hayvan Hayvanlar Stres Kalp hastası