Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan arıyoruz diyerek gül kokulu tespih satan dolandırıcılar gözaltına alındı


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan arıyoruz, hayır kurumundan arıyoruz diyerek gül kokulu tespih satan ve 30 bin kişiyi 2 milyon lira dolandıran 31 kişi gözaltına alındı

"Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan arıyoruz, hayır kurumundan arıyoruz"

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 8 ay boyunca yaptığı fiziki ve teknik takiple söz konusu zanlıları belirledi. 

 Zanlıların 'Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan arıyoruz', 'Hayır kurumundan arıyoruz' gibi bahanelerle 30 bin kişiye ulaşarak bu kişilere dini kitaplar ile gül kokulu tespih satarak 2 milyon liralık dolandırıcılık yaptıkları ortaya çıktı.

 Zanlıların adreslerine operasyon düzenlendi

Siber polis, Adnan S.'nin liderliğini yaptığı şebekeye  dair Bağcılar ve Bahçelievler'de bulunan  davet merkezlerine ve şüphelilerin kullandıkları  muhtelif adreslere geçtiğimiz hafta baskın düzenledi.

Yapılan operasyonda aralarında  meşhur ilahi sanatçısı Mehmet S.'nin de bulunduğu 31 kişiyi yakalayarak gözaltına aldı. Polis ekipleri,  davet merkezinin de aralarında bulunduğu adreslere geçtiğimiz hafta yaptığı baskında 49 cep telefonu, 50 sim kart, 66 laptop, 12 harddisk, 3 flash  kafa, 8  bellek kartı ile çok sayıda  senet ve  belge  yakaladı.

Şebeke lideri ve yöneticileri tutuklanarak cezaevine gönderildi

Emniyetteki işlemleri  evvelki gün tamamlanan 31 şüpheli Bakırköy Adliyesi'ne sevk edildi. Şüphelilerden şebeke lideri olduğu iddia edilen Adnan S. ile şebeke yöneticileri olduğu ileri sürülen Emrah B., Birkan A. ve Fatime Sabriye Ö.  tutuklanarak cezaevine gönderildi. 26 şüpheli ise adli kontrol talebiyle, 1  şahıs ise  özgür bırakıldı.

 Zanlıların lüks yaşamları

 Zanlıların elde ettiği paralar ile örgüt lideri Adnan S.'ye 25 Eylül'de bir yatta lüks doğum günü kutlaması yapması ve zanlıların daha sonra yurtdışında bulunan eğlence merkezlerinde zaman geçirmeleri sosyal medya hesaplarından paylaştıkları görüntülerde tespit edildi.Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Istanbul Siber suç Diyanet İşleri Başkanlığı Dolandırıcı