Cemre ne demek? Cemre ne zaman düşer? Cemre düşmesi ne anlama gelir?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Baharın hissedilmesiyle beraber cemrenin ne zaman düşeceği halk arasında hep merak konusu olmuştur. Peki cemre nedir, ne zaman, nasıl ve nereye düşer?

Havayı, suyu ve toprağı ısıtıp canlandırdığına inanılan cemre senede üç kez düşüyor. Cemrenin düşme tarihleri için geri sayım başladı. 

Cemrenin hangi tarihlerde düşeceği, 2021 senesinde de merak edilen ve araştırılan konulardan biri oldu.

Kar yağışının uzun sürmesinden sonra vatandaşlar havaların artık ne zaman ısınacağını araştırmaya başladı.

Birinci cemre her sene Şubat ayında havaya düşer.

Cemre ne demek? Cemre düşmesi nasıl bir şeydir?

Cemre, 19 Şubat ile 6 Mart tarihleri arasında birer hafta arayla, sıralı olarak havaya, suya ve sonrasında  toprağa düştüğü kabul edilen ısıtıcı kuvvet, doğanın ısının artması, yeryüzünün sıcaklığı olarak kabul edilir.

Kor, yanmış kömür parçası, kıvılcım, yükselen ateş, köz gibi manalara gelen cemrenin, sırasıyla havayı, suyu ve toprağı ısıttığına inanılıyor. 2021 yılında cemre ne zaman düşer diye merak edenlere: İşte 2021 cemre tarihleri bu haberimizde!


İlk cemre ne zaman düşecek?

Yeryüzüne düşeceğine inanılan ilk cemre bu yıl 19-20 Şubat tarihinde düşecek.

Baharı getirmesiyle ve yeryüzünü ısıtmasıyla bilinen cemrenin düşme sırası şöyledir: İlk olarak havaya, ikincisi suya, son cemre de toprağa düşer.

Üç tane olan cemrenin ilki havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve sonuncusu da (5-6 Mart) toprağa düşecek.

Uzmanlar "Cemreler düştükten sonra sıcaklık değerlerinde düşüşler gözlense de bilimsel olarak gerçekleştirilen ölçümlerde kaydedildiği üzere, sıcaklık genellikle cemrelerden düşmeden önceki değerlerin altına inmiyor.

Cemrelerin düştüğü belirtilen günlerin sıcaklık değerlerine bakarsak bir, iki günlük farklarla cemrenin düştüğü tarihlerde fark edilir bir ısınma ölçülmektedir.

Cemrelerin düşmesinden sonra belirli dönemlerde sıcaklık düşüşleri gerçekleşse de bu düşüşler çoğunlukla cemrelerin düşmediği dönemden önceki değerlere kadar inmez."


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Cemre