Birleşmiş Milletler Yemen'de çatışmaların artmasından dolayı endişeli


Google News

Yayınlama: 6 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, nihai günlerde Yemen'de çatışmaların arttığını belirterek, "Derin tasa duymaya devam ediyoruz." dedi.

Sözcü Dujarric, jurnal matbuat toplantısında, nihai 24 saat içinde Hudeyde kentinin çevresinde çatışmaların arttığını, çatışma bölgesine yakın alanlarda yaklaşık 2 bin 100 kişinin evlerinden kaçınmak zorunda kaldığını, uzun sürecek çatışmaların ya da liman operasyonlarını kesintiye uğratacak olayların insani bir felakete yol açabileceğini belirtti.

"Yemen’deki çatışmaların artmasından ötürü derin kaygı duymaya devam ediyoruz." ifadesini kullanan Dujarric, Hudeyde'nin güneyi, Saada ve Hajjah bölgeleri de dahil olmak üzere Yemen’deki başka cephelerde de çatışmaların arttığına işaret ederek, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in geçen hafta yaptığı çağrıyı hatırlattı.

Genel Sekreter Guterres, dünyanın en fena insanı krizinin yaşandığı Yemen'de, nüfusun yarısını oluşturan 14 milyon kişinin kıtlık riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunarak, krizin aciliyeti ve yaklaşan kıtlık nedeniyle çatışmalara derhal nihai verilmesi çağrısında bulunmuştu.

Yemen hükümet güçleri, Hudeyde kenti ve limanını Husilerden almak için 13 Haziran'da Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteğiyle operasyon başlatmıştı. Koalisyon güçleri de 17 Eylül'de kenti Husilerden temizlemek için "geniş çaplı operasyon" başlattıklarını duyurmuştu.

Hudeyde Limanı, büyük insani kriz içindeki ülkeye hariç yardımların ulaştırılmasında hayati önem taşıyor.

Yemen'de, Eylül 2014'te yasal yönetime darbe yaparak uzun süredir başşehir Sana ve kimi bölgelerin denetimini elinde bulunduran Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon birliklerince desteklenen hükümet güçleri arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda binlerce şahıs yaşamını yitirdi. 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Birleşmiş milletler BM Yemen