Bariyer ne demek? Bariyer Türkçe anlamı nedir?


Google News

Yayınlama: 1 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Bariyer kelimesinin sözlük anlamı, eş ve zıt anlamlı karşılıkları, diğer dillerdeki anlamları, Bariyer hakkında örnek cümleler, atasözü ve deyimler...


Bariyer ne demek?

Bariyer kelimesinin TDK'ya göre 1 anlamı bulunmaktadır.

Kelime: Bariyer

Kökeni: "Fransızca barrière" kelimesinden Türkçeye geçmiştir.

Anlamlar:

1. Engel

Özelliği / Tipi / Türü: Isim


Bariyer eş anlamlısı

Bariyer hakkında eş anlamlı kelimeler

Bariyer eş anlamlısı

bariyer kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : Engel
Diğer dillerde Bariyer

İngilizce: Bariyer kelimesinin İngilizce anlamı: Barrier

Spanish: Barrera

German: Barriere

Fransızca: Bariyer kelimesinin Fransızca anlamı: Obstacle

Italian: Barriera


Bariyer ne anlama gelir?

Engeller insanları birbirinden izole eder ve bu da kişilerarası ilişkilere zarar verir. Sosyal olarak izole olmanın etkileri ruh sağlığı için de olumsuzdur. Bazı durumlarda engeller, insanları kendilerine yardımcı olabilecek kaynaklardan da ayırır. Kişisel ve toplumsal sorunlar bazen engelleri kaldırarak veya indirerek çözülebilir. Engellerin olumsuz etkileri olabileceği gibi olumlu etkileri de olabilir. Bazı insanlar etraflarında bariyerler varken kendilerini daha güvende hissederler. Belirli ortamlarda düzeni sağlamak için bazı engeller gereklidir. Engelleri kaldırmak veya alçaltmak, hatta daha fazla soruna yol açabilir.

Sanal bariyer ne demek

Sanal bir bariyer, insanları doğru yerde tutmaya yardımcı olur. Bu tür bir bariyer, insanları tehlikeli alanlarda güvende tutmaya da yardımcı olur. Engeller ayrıca sorumluluk sorunlarına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Bu tip bariyer, yer kaplamadan fiziksel bir varlık sağlar. Fiziksel olmadığı için çalışanlar sanal bir engeli kolayca görmezden gelebilir. Bir bariyer yanılsaması yaratmak için sürekli güç ve internet erişimine sahip olmanız gerekir ki bu her zaman böyle değildir. Sanal bir bariyer, sadece bir yanılsama olduğu için gerçek bir bariyerle aynı fiziksel korumayı sağlamaz. Fiziksel olarak göremediğiniz için sanal bir engelin etkinliğini ölçmenin iyi bir yolu yoktur.


Mekanik bariyer ne demek

Mekanik bariyerlerin kurulumu ve bakımı kolaydır. Diğer birçok bariyer türünden daha ucuzdurlar. Çok çeşitli ayarlarda kullanılabilirler. Duvarlar veya patlama kalkanları gibi mevcut fiziksel engelleri güçlendirmek için kullanılabilirler. Birçok mekanik bariyer tipine tırmanmak veya içinden geçmek kolaydır. Mekanik bariyerlerin bakımı pahalı olabilir ve bazı ortamlarda uzun ömürlü olmayabilir. Mekanik bariyerler, teröristler veya isyancılar gibi tüm tehditlere karşı koruma sağlayamaz. Belirli mekanik engeller, bazı ortamlarda mahremiyetin ihlali olarak görülebilir.


Motorcu dostu bariyer ne demek

Birçok bisikletçi, arkadaşları ve aileleriyle birlikte ata binmeyi sever. Bariyer, bisikletçilerin ailelerini güvenli bir şekilde yanlarında getirmelerini sağlar. Motosikletçiler, diğer araçların yapamadığı zorlu, tehlikeli arazilerde seyahat edebilir. Bariyerler, özellikle trafik sinyalli ve dönüş sinyalli olanlar, motosiklet sürücülerinin zorlu yollarda ve kavşaklarda gezinmesini kolaylaştırır. Birçok bisikletçi yalnız seyahat ediyor ve engelleri anlamsız buluyor. Motosikletçiler, diğer araçlarla aralarında bir engel varsa önemli bilgileri kaçırabilirler. Motosikletler tehlikeli arazilerde veya tehlikeli kavşaklarda bariyerli veya bariyersiz ilerleyemeyebilir. Bisikletçiler, kendilerini güvende tutmak için bariyerlere güvenmek yerine kask ve diğer güvenlik ekipmanlarını takmalıdır.


Mantar bariyer ne demek

Oluklu mantar panolar harika ses yalıtım malzemeleridir. Mantarın bakımı diğer malzemelere göre kolaydır. Oluklu mantarın kullanımı güvenlidir ve çevreye zarar vermez. Bir mantar pano, uygun bakım ile onlarca yıl dayanabilir. Estetik açıdan hoş olan mantar panoları bulmak zordur. Oluklu mantar çoğu durumda kullanılamayacak kadar pahalıdır. Oluklu mantar, mevcut en iyi ses yalıtım malzemesi değildir. Oluklu mantar zamanla parçalanır ve kolayca değiştirilemez.


Koruyucu bariyer ne demek

Koruyucu bir bariyer fiziksel bir nesne olabilir. Örneğin, beton bariyerler insanları sellerden koruyabilir. Koruyucu bariyer görevi gören bir diğer nesne de deridir. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalık ve enfeksiyonlara karşı koruduğu için koruyucu bir bariyer olarak tanımlanabilir. Fiziksel bir duvar insanları her şeyden koruyamaz. Cilt yardımcı olabilse de mükemmel değildir ve bizi her zaman zarar görmekten korumaz. Halihazırda bir enfeksiyon olduğunda veya bağışıklık sistemi bir şekilde tehlikeye girdiğinde engeller aşılabilir. 


Engel bariyer ne demek

İletişim engelleri yanlış iletişim ve çatışmaya neden olabilir. İletişime bir engel eklemek insanları izole eder ve sosyal eşitsizlikleri pekiştirir. İletişim engelleri kazalara ve kaybedilen fırsatlara yol açabilir. İletişime engeller eklemek, insanların bunalmış hissetmelerine neden olabilir ve bu da zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir. Belirli kişileri veya bilgileri korumak için bazen engellerin eklenmesi gerekir. Bir engel eklemek, iletişimde zorluk çeken kişilerin seslerini tekrar bulmalarına yardımcı olabilir. Engeller, bilgiyle aşırı yüklenme stresini azaltmaya yardımcı olabilir. Kurallara göre oynamayan kişilerle uğraşırken bazen bariyerler eklemek gerekebilir.


Intestinal bariyer ne demek

Bağırsak bariyeri, gıda alerjenlerinin çoğunun kan dolaşımına ulaşmasını engeller. Stres, enfeksiyon ve kötü beslenme bağırsak bariyerini bozabilir ve enfeksiyonlara yol açabilir. Bağırsak bariyeri hasarı, oto bağışıklık hastalıklarının ana kaynağı olan 'sızdıran bağırsak'a yol açabilir. Bağırsak bariyeri hasarı, oto bağışıklık hastalıklarının ana kaynağı olabilen sızdıran bağırsağa yol açabilir. Stres yönetimini iyileştirmek, diyeti değiştirmek ve probiyotik almak bağırsak bariyerinin sağlıklı işlevini eski haline getirebilir. Sızdıran bağırsak vakalarının çoğu kendi kendini düzeltir. Geçirgen bağırsak vakalarının çoğu, pahalı bir ilaç tedavisi yerine yaşam tarzı değişiklikleri ve probiyotiklerle tedavi edilebilir. 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Bariyer B ile başlayan kelimeler Ba ile başlayan kelimeler Ne demek Sözlük Eş anlamlı kelimeler Zıt anlamlı kelimeler Atasözleri Deyimler Örnek cümleler