Bariton ne demek? Bas bariton nedir? Bariton olmak ne anlama gelir?


Yayınlama: 3 hafta önce

Son güncelleme: 3 hafta önce

Okuma süresi: 3 dakika

Bariton kelimesinin sözlük anlamı, eş ve zıt anlamlı karşılıkları, diğer dillerdeki anlamları, Bariton hakkında örnek cümleler, atasözü ve deyimler...

Bariton ne demek?

Kelime: Bariton

Kökeni: "Fransızca baryton" kelimesinden Türkçeye geçmiştir.

Anlamlar:

1. Anlam Tenor ve bas arasındaki erkek sesi

Özelliği / Tipi / Türü: Isim - Müzik


2. Anlam Basso ile alto arasında ses veren, pistonlu bir ağız çalgısı türü

İçinde Bariton geçen birleşik ve kökteş kelimeler: basbariton


İçinde bariton geçen bir cümle

Örnek: "Önce klarnetle ezgisini çalar, arkasından gür bariton sesiyle bir dörtlük söylerdi."

"Cahit Külebi"


Baritonların güçlü ve sağlam sesleri vardır. Bu şarkıcılar çok çeşitli tarzlarda performans sergileyebilirler. Baritonlar, hem ana hem de arka plan kısımlarını söyleme konusunda ustadır. Birçok müzisyen, baritonların zengin, sıcak sesini takdir eder. Bazı dinleyiciler baritonları uzun süre dinleyemeyecek kadar ağır bulurlar. Bazı şarkıcılar ihtiyaç duyduklarında seslerini yansıtma gücünden yoksundur. Çeşitli tarzlarda şarkı söyleyebilen bir bariton bulmak zor olabilir. Baritonun sesine iyi uyan bir eşlik bulmak zor olabilir.


Bariton ne demek (kısaca)

Bir baritonun perde aralığı, söylediği şarkıya bağlı olarak biraz değişebilir. Baritonlar, çok yönlülükleri nedeniyle opera binaları tarafından kullanılmaktadır. Filmlerde ve dizilerdeki birçok bariton kısım baritonlar tarafından icra edilmektedir. Pek çok modern baritonun şarkı seslerinde belirgin bir "hırıltı" veya "tıslama" vardır. Bazı insanlar bariton bir sesin sesini rahatsız edici veya itici bulur. Daha yüksek notalara çıkamayan bazı şarkıcılar bunun yerine bariton olarak şarkı söylemeyi tercih ediyor. Bazı insanlar baritonların gerçek bas ve tenorlarla karşılaştırıldığında sınırlı olduğunu düşünür. Profesyonel şarkıcılar bariton olmayı seçebilir çünkü baritonlar için ücret tenorlar veya baslardan çok daha iyidir. Yani bariton kısaca tenor ve bas arasındaki erkek sesi şeklinde özetlenebilir.


Bas bariton ne demek

Bir bariton ses, çok çeşitli müzik tarzlarında kullanılabilir. Baritonlar, bir bantta çeşitli farklı armoniler gerçekleştirebilir. Bas baritonlar, grup için sağlam bir bas hattı sağlayabilir. Kalın seslerinden dolayı, baritonlar genellikle bir grubun sesinin temelini oluşturmak için kullanılır. Baritonlar çok fazla müzik alanını kapsasa da, belirli bölümleri kapsayacak aralığa sahip olmayabilirler. Çoğu grup bariton kullanmaz, bunun yerine birden fazla tenor kullanmayı tercih eder. Bas baritonlarla çalışmak zor olabilir çünkü çok güçlü bir sesleri vardır. Baritonların tipik olarak kullandığı daha düşük aralık, müziklerini daha az dinamik ve kulağa daha az hoş gelir.


Tenor bas bariton ne demek

Tenor bas baritonları çok çeşitli notaları kapsayabilir ve çok zorlu kısımlar için kullanılır. Baritonlar, diğer enstrümanlarla kontrast yaratarak notalara ekstra karakter katmak için kullanılır. Tenor bas baritonları birçok farklı tuşta çalabilir ve müziğin sesini daha zengin ve dolu hale getirebilir. Bazen bir baritonun sesi, bir besteci üzgün veya kızgın bir ruh hali yaratmak istediğinde kullanmak için mükemmel bir enstrümandır. Tenor bas baritonları, sopranolar ve tenorlara kıyasla sınırlı bir aralığa sahiptir. Baritonlar kontrast yaratmada iyi olsalar da, uzun süre dinlemek için zorlayıcı olabilirler. Tenor bas baritonları birçok tuşta çalabilir, ancak seslerini tamamlayan tuşlarda en iyi şekilde ses çıkarırlar. Birçok müzisyen, müzikleri için doğru sesi üretebilecek doğru baritonu bulmakta zorlanır.


Erkek bariton ne demek

Baritonlar birkaç ses aralığını çalabilir ve müziği bir tondan diğerine çevirmek için mükemmeldir. Tenor ve bas şarkıcılarına göre baritonlar çok daha sağlam ve güçlü bir sese sahiptir. Baritonlar genellikle müzik topluluklarında başrolleri söylemeleri için çağrılır. Hem düşük hem de yüksek notaları söyleyebilen baritonlar, aynı zamanda karşı tenor kısımlarını söylemekte de başarılıdır. Baritonlar güçlü bir sese sahip olmalarına rağmen bas şarkıcıları ile aynı sesi üretemezler. Bariton olmak fiziksel olarak yorucu olabilir çünkü bu ses aralığı, bir şarkıcının ses tellerini sert bir şekilde zorlamasını gerektirir. Baritonlar iyi şarkı söyleme başrolleri veya yardımcı parçalar olsalar da, tenor şarkıcıları her ikisini de daha iyi yapabilir. Kontr-tenorlar, müziği bir tondan diğerine çevirmede baritonlardan daha iyidir.


Bariton saksafon ne demek

Bir bariton saksafon çalmak için bir tenor saksafondan daha az çaba gerektirir. Bariton saksafon, tenor saksafondan biraz daha ucuzdur. Bir bariton saksafon taşımak, bir tenordan daha az zordur. Çoğu bariton saksafoncu, hem bariton hem de tenor bölümleri çalmak için yalnızca bir enstrümana ihtiyaç duyar. Bariton saksafon çalmak tenor saksafon çalmaktan daha zordur. Bariton saksafonda bari ve tenor bölümleri arasında geçiş yapmak zor olabilir.


Bariton gitar ne demek

Bariton gitarlar çok çeşitli müzik tarzlarını çalabilir. Ayrıca birçok notayı hızlı bir şekilde çalabilirler. Çoğu bariton gitaristi, enstrümanlarını diğer müzisyenler için bas hatları oluşturmak için kullanır. Bariton gitarlar, nispeten uygun fiyatlı oldukları için hem profesyonel müzisyenler hem de hevesli amatörler için popüler bir seçimdir. Bariton gitarların daha büyük boyutlarından dolayı çalmayı öğrenmesi zordur. Birçok bariton gitaristi, enstrümanı hasar görürse veya çalınırsa yerine uygun bir yedek bulamaz. Birçok bariton gitaristi, enstrümanlarını çalmak için yanlış boyuttaki gitar penalarını kullanır, bu da enstrümana zarar verebilir ve gelecekte çalmayı zorlaştırabilir. Birçok bariton gitarda zayıf akort mandalları vardır, bu da aleti kullanmadan önce akort etmeyi zorlaştırır.


Bariton almanca ne demek

Bariton kelimesinin Almanca'daki anlamı Türkçe anlamı ile aynıdır. Yani Almaca'da bariton "bariton" demektir.


Bariton olmak ne demek

Bir bariton sesini duygusal çıkarabilir. Baritonlar, şarkılarında farklı duyguları ifade etmede harikadır. Bariton parçaları söylemek, bir müzik parçasının duygusunu aktarabilir. Baritonlar duyguları çok iyi iletebildikleri için seyirciyle daha derin bir bağ kurabilirler. Bir bariton sesi, diğer vokal kısımlar kadar duyguyu iletemeyebilir. Bariton olmak, bir şarkıcının ifade edebileceği duygu yelpazesini sınırlar. Bir şarkının duygusal içeriği, izleyiciye duyguları aktarırken şarkıcının duygusundan daha önemlidir. Baritonların menzili sınırlıdır ve her tür müziği iyi söyleyemeyebilir.Diğer dillerde Bariton

İngilizce: Baritone

Spanish: Barítono

German: Bariton

French: Baryton

Italian: Baritono


Yorumlar

Yorum Yap

Bariton B ile başlayan kelimeler Ba ile başlayan kelimeler Ne demek Sözlük Eş anlamlı kelimeler Zıt anlamlı kelimeler Atasözleri Deyimler Örnek cümleler