Babalar günü ne zaman? Babalar günü hangi tarihe denk geliyor?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Bu yıl babalar gününün hangi güne denk geldiğini merak edenler babalar gününün ne zaman olduğunu öğrenmek için araştırma yapıyor. İşte 2021 Babalar Günü tarihi!

Babalar Günü ne zaman kutlanıyor? 

İşte 2021 yılında Babalar Gününün denk geldiği tarih!

2021 senesinde babalar günü için çoğu evlat hediyelerini ve sürprizlerini bugünlerden planlamaya başladı. 

Babalarına hediye almak isteyenler internetten bu sene babalar gününün ne zaman olduğunu araştırmaya başladı. Peki, babalar günü ne zaman kutlanıyor?

2021 babalar günü kutlamaları için pek çok kişi geri sayıma başlamış durumda. 

Çocukları için her zorluğa göğüs geren, her fedakarlığı yapan babalara özel değerli bir gün olan babalar günü için araştırmalar başladı.

Bu sene babalar gününün hangi güne denk geldiğini merak edenler babalar gününün ne zaman olduğunu öğrenmek için araştırma yapıyor. İşte 2021 Babalar Günü tarihi...

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de mutlulukla kutlanan babalar günü, düzenli olarak her yıl Haziran ayının üçüncü haftasının pazar günü kutlanır.

Bu bilgiler ışığında babalar günü bu sene 20 Haziran Pazar günü kutlanacak.


Babalar Günü Tarihçesi

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, anneler günü gibi babalara da özel bir gün yapılmasını istiyordu.

Dodd'un babası anneleri olmadığı için altı çocuğuna tek başına bakmıştır.

Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın da babalar günü olması için gereken işlemlere başlamış fakat bu işlemler o tarihe yetişmediğinden kutlamalar Haziran ayının üçüncü pazar gününe kalmıştır.

Bu sebeple babalar günü Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanır. 

Babalar günü ilk defa 19 Haziran 1910 tarihinde Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 

1924 senesinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamalara katılmış ve desteklemiş; ancak resmi olarak babalar gününü ilan etmedi.

1966 tarihinde ise o sürecin başkanı Lyndon Johnson, her sene haziran ayının üçüncü pazar gününü babalar günü olarak kutlanacağını belirten bir bildiri paylaşmıştır.

1972 tarihindeyse başkan Richard Nixon'ın onayı ve imzasıyla babalar günü kanunen ABD'de resmi tatil olarak ilan edilmiştir.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Babalar Günü