Apple'ın CEO'su Tim Cook: "iOS'u FBI'ya açmayacağız"


Google News

Yayınlama: 8 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Olası terör saldırılarının önüne geçmek ve halihazırdaki faillerin izini sürmek isteyen FBI Apple'a yaptığı iOS cihazlara müdahale başvurusunu reddetti.

Apple olası terör saldırılarının önüne geçmek ve hali hazırdaki faillerin izini sürmek isteyen FBI yetkililerinin yaptığı iOS cihazlara müdahale başvurusunu reddetti.

Konuyla ilgili bir açık mektup yayınlayan Apple'ın CEO'su Tim Cook FBI için İOS'e diğer kullanıcıların güvenliği açısından bir arka kapı açamayacaklarını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde San Bernardino'da gerçekleştirilen terör saldırıların ardından faillerden birinin iPhone kullanıldığının anlaşılması üzerine cihazda bulunan güvenlik kodunun kırılabilmesi ve  içindeki verilere ulaşabilmek için Apple'dan böyle bir talepte bulunan FBI yetkilileri aldıkları bu olumsuz yanıt karşısında şok oldu.

Kendisine FBI'dan böyle bir talep gelip gelmediği yönünde sorulan soruya Tim Cook; "Evet" cevabını vererek talebi doğrulamış ve FBI yetkililerine büyük saygı duyduklarından bahsetmiş ancak talebin diğer Apple kullanıcılarının gizlilik haklarını saf dışı bırakacağından dolayı duruma sıcak bakmadıklarını paylaşmıştı.Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Apple iOS iPhone Şifre FBI Tim Cook