Ankara'da yüksek hızlı tren kazası: 9 ölü 47 yaralı


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren'in Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda üst geçide çarpması sonucu meydana gelen kazada 9 kişi ölü 47 kişi yaralandı...

Ankara'da yüksek hızlı tren kazası

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren'in Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda kontrol lokomotifi ile çarpışması sonucu meydana gelen kazada ilk belirlemelere göre 9 kişi ölü 47 kişi yaralandı...

Sabah saat 6:36 sularında meydana gelen elim tren kazasının ardından olay yerine çok sayıda itfaiye ve ambulans sevkedildi.

Devrilen 2 vagondan ekiplerce çıkarılan tren yolcuları bölgeye en yakın hastanelere naklediliyor.

Yaralıların taşındığı hastanelerden ölenlerin isim listesi ya da yaralı listeleri hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmazken Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Cahit Turhan, Ankara'da gerçekleşen tren kazası ile alakalı bir açıklama yaptı.

Kaza ile ilgili bilgi veren Bakan Turhan, "Saat 06.30'da Ankara Garı'ndan hareket eden tren, 06.36 civarlarında Yenimahalle ilçesi marşandiz istasyonu civarında yol kontrolünden dönen kontrol lokomotifi ile kafa kafaya çarpışarak elim bir kaza meydana gelmiştir."  şeklinde konuştu.

Turhan, saat 10.00 itibarıyla kaza yerinde yapılan ilk belirlemelerde 3'ü makinist olmak üzere 9 yolcunun hayatını kaybettiğinin belirlendiğini, hastaneye gönderilen 47 yolcudan birinin de hastanede hayatını kaybettiğini aktardı.

Bakan Turhan, "Toplam 9 vatandaşımız şu anda bu kaza sonucunda hayatını kaybetmiştir."  ifadelerine yer verdi.

Kazanın sebebiyle alakalı incelemelere derhal başlandığını belirten Turhan, gelişmelerle alakalı kamuoyunun bilgilendirileceğini belirtti. Turhan, kazada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, tedavi görenlere de acil şifa dileklerinde bulundu.

Turhan, gazetecilerin enkaz altında başka insanların  olup olmadığı yönündeki sorusuna ise, "Enkaz altında yaralı yok." cavabını verdi.

Yolcu treniyle lokomotifin neden aynı güzergahta bulunduğuna ilişkin bir soru üzerine de Turhan herhangi bir cevap vermedi. 

Tren kazası le ilgili soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, "Ankara-Konya seferini yapan yüksek hızlı trenin Yenimahalle'deki Marşandiz istasyonunda kılavuz tren ile çarpışarak yapmış olduğu kaza ile alakalı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır." ifadesi kullanıldı.

Başsavcılık, olaya ilişkin 3 cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini ifade etti.

ankara-tren-kazasi

Olayın sonrasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, olayın meydana geldiği bölgede incelemelerde bulundu.

Bakanlık yetkilileri tarafından da kazaya ilişkin bir kriz masası oluşturuldu.

Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulunca 3 personel kurul olayın yaşandığı bölgeye gönderildi.

 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Ankara Kaza Tren Tren kazası Yeni mahalle Ankara tren kazası Kılavuz tren