Amasya'da mutlaka gezmeniz gereken doğal ve tarihi güzellikler...


Google News

Yayınlama: 2 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Bir gün Amasya'ya yolunuz düşerse gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bu doğal ve tarihi güzellikleri gezip görmeden geri dönmeyin.

Şehzadeler Şehri veya Şehzadeler Diyarı olarak bilinen Amasya, Osmanlı İmparatorluğu'nun izlerini hala bağrında taşıyan en emektar ve en güzel şehirlerimizden biri. Osmanlı'nın pek çok şehzadesinin de padişahlığa bu şehirde hazırlandığı bilinir.

Bununla beraber MÖ. 60 – MS. 19. tarihlerinde Amasya'da doğduğu tahmin edilen ve coğrafyanın mucidi olarak kabul edilen Strabon'un kaleme aldığı coğrafya kitabında bu şehir Amasseia olarak adlandırılmıştır.

Doğal güzelliklerinin yanında mutlaka görülmesi gereken tarihi eserleriyle de tatilinizi daha anlamlı hale getirecek olan Amasya'yı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Şayet bir gün Amasya'ya gitmeye karar verirseniz aşağıda listelediğimiz bu harika yerleri gezip görmeden eve dönmemelisiniz.

İşte Amasya'da mutlaka gezmeniz, görmeniz gereken yerler...


1-) Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları

Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları

M.Ö 333 tarihinde Pontus devletinin başkenti olan kent, Helenistik dönemin krallarının mezarlarını da içerisinde barındırıyor.

Devasa boyuttaki kayaların oyulmasıyla biçimlendirilen kaya mezarları, Yalıboyu Evleri’nin hemen arkasında, Harşena Dağı'nın eteklerinde bulunuyor.

Merdivenleri çıkmak sizi biraz yorabilir ama karşılaştığınız manzara buna değecek...


2-) Yalıboyu Evleri

Amasya Yalıboyu Evleri

Yalıboyu Evleri, Amasya'nın en bilinen simgelerinden.

Şehrin merkezinde bulunan Yeşilırmak kenarında uzanmış tarihi evler, dik bir dağın eteklerinde bulunduğu için oldukça büyüleyici bir manzara sunuyor.


3-) II. Bayezid Külliyesi

2. Bayezid Külliyesi

1481 tarihinde II. Bayezid'in tahta çıkmasıyla inşa edilmeye başlanan ve 1486 yılında tamamlanan tarihi yapı, külliyesinin mimarisiyle görenleri büyülüyor.

Yeşilırmak'ın hemen yanında bulunan bu muhteşem külliye, kentin önemli tarihi eserlerinden biri. 

Geniş ve ferah avlusu, el işlemeli taç kapısı ve muhteşem işçiliğiyle mutlaka görülmesi gereken eserlerden biri.


4-) Amasya Kalesi

Amasya Kalesi

Dilden dile dolaşan efsaneler göre Pontus kralı tarafından inşa edildiği söylense de, kalenin kalıntıları arasında Eski Tunç Çağı'ndan izler yer alıyor.

Türklerin 1075 tarihinde şehri fethetmesinden sonra pek çok kez değişime uğrayan kale, kesme taş ve molozlardan yapılmış.

Kale içerisinde Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalan hamam ve pek çok anıt mezar bulunuyor.


5-) Hazeranlar Konağı

Hazeranlar Konağı

Yeşilırmak'ın hemen yanı başında bulunan surların üzerine inşa edilmiş olan ev, mimari yapısıyla Safranbolu Evlerini hatırlatıyor.

1865 tarihinde dönemin Amasya Defterdarı Hasan Talat Efendi tarafından inşa ettirilen konak, Osmanlı Dönemi'nden günümüze kadar gelmiş en güzel eserlerden biri.

Günümüzde etnografya müzesi olarak hizmete devam eden konak, alt katında bulunan salonda ise sanat galerisi olarak hizmet vermeye devam ediyor.


6-) Amasya Arkeoloji Müzesi

Amasya Arkeoloji Müzesi

11 farklı medeniyetin etnografik, arkeolojik, sikke, mühür, el yazması ve mumya olmak üzere 24 bin adet eserine ev sahipliği yapan Amasya Arkeoloji Müzesi, bölgenin en kapsamlı müzesi olarak kabul ediliyor.

1925 tarihinde Sultan II. Bayezid Külliyesi’nde toplanan arkeolojik eserler ve İslami Devir mumyalarının bir araya toplanmasıyla ilk olarak “Müze Deposu” yapılmış ve sonrasında eserlerin artmasıyla daha büyük bir mekana gerek duyulmuş.

Bu eserler 1962 tarihinde Selçuklu Dönemi'nin simgelerinden olan Gökmedrese Cami'sine taşınmış. 

Amasya Arkeoloji Müzesi, 1977 tarihinde de şimdiki binasında hizmet vermeye başlamış.


7-) Minyatür Amasya Müzesi

Minyatür Amasya Müzesi

1914 yılında çekilmiş bir fotoğraftan ilham alınarak inşa edilen bir kent maketi olan Minyatür Amasya Müzesi, Sultan Bayezid Külliyesi’nin içerisinde bulunuyor. Müzenin inşasına 2008 tarihinde başlanmış ve 2010 tarihinde ziyarete açılmıştır.

2300 adet yıldız simülasyonu ve şehir ışıklandırmalarıyla görsel şölen yaşayacağınız bu müzeyi mutlaka görmelisiniz!

 


Yorumlar

Yorum Yap

Benzer İçerikler
Amasya seyahat gezi gezilecek yerler tatil