AKN ya da AKK nedir, ne zaman kalkıyor? Neler değişecek?


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

AKK ay da AKN nedir ne zaman kalkacak akk kaldırma sorgulama ne zaman kalkıyor aşılırsa ne olur gibi her dönemde kafa kurcalayan soruların cevapları haberimizde...

AKK nedir? AKN nedir? AKK ne zaman kalkacak? AKK kalkacak mı, AKN ne zaman kalkıyor? AKN aşılırsa ne olur gibi sürekli kafaları kurcalayan tüm bu soruların cevapları artık akn'siz internet ile son buluyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişme hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması gayesiyle 1 Ocak 2019 itibarıyla Adil Kullanım Noktası'nın (AKN)  tamamiyle kaldırılacağını ifade ederek, "AKN'nin kaldırılması dolayısı ile aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek. Bu uygulama sebebiyle de ek fiyat alınmayacak."  şeklinde konuştu.

Turhan verdiği demeçte, bilgi ve haberleşme teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak internet erişme hızı ve veri miktarının kullanıcılar için ehemmiyetli göstergeler haline geldiğini, AKN uygulamasıyla veri indirme hızının iyileştirilmesinin ehemmiyet kazandığını belirtti.

Bu çerçevede, sınırsız olarak tanıtımı gerçekleştirilen paketlerde AKN veri miktarı ve AKN sonrası erişme hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması gayesiyle 1 Mayıs'ta kademeli intikal yapıldığını hatırlatan Turhan, 1 Ocak 2019 itibarıyla AKN'nin tamamiyle kaldırılmasıyla veri indirme ve erişme hızının artacağını aktardı.

Turhan, kullanıcıların belli bir kotayı aşması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan AKN uygulamasının kaldırılması için altyapının geliştirildiğini ve kapasitenin artırıldığının altını çizerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu hizmeti veren işletmeci operatörler 1 Ocak 2019 itibarıyla uygulamayı kaldıracak. Kapasitenin üzerinde kullanımda yavaşlama oluyordu. Herkesin interneti denk kullanması gayesiyle getirilen AKN, internet altyapısının git gide gelişmesi ve kapasitesinin artması dolayısı ile artık kaldırılacak ve internet kullanımına sınırlama getirilmeyecek. AKN'nin kaldırılması dolayısı ile aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek. Bu uygulama sebebiyle de ek fiyat alınmayacak."

Turhan, AKN'nin kaldırılmasının sonrasında internet paketi dışında bir ücretin alınmayacağına değinerek, mevzubahis paket ücretlerinin şirketler arasındaki rekabete göre belirlendiğini, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından da rekabetin denetlendiğini dile getirdi.

"Vatandaşımızı kimseye yem etmek istemeyiz"

Vatandaşın nahak yere bir hizmetin ödemesiyle karşı karşıya kalmaması için her çeşit çalışmayı yaptıklarını belirten Turhan, "Biz, vatandaşımızı bu konuda kimseye yem etmek istemeyiz."  şeklinde konuştu.

Şirketlerin uygulamanın kaldırılması mevzusu ile ilgili bir nebze gönülsüz olduğunu vurgulayan Turhan, AKN'nin kesinlikle kaldırılacağını belirtti.

Turhan, veri akışının her geçen gün arttığı interneti 1 Ocak 2019'dan itibaren herkesin istediği kadar kullanabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"AKN'nin kaldırılmasının sonrasında birkaç hafta içinde yoğunluk yaşanmasını bekliyoruz. Çünkü yılbaşında internet kullanımında talep artabilir. Bunu altyapımızın kapasitesini geliştirerek çözeceğiz. Vatandaşın boşuna yere fiyat ödememesi ve sürpriz faturalarla karşı karşıya kalmaması için her çeşitli çalışmayı yapıyoruz. Amacımız muhabere,  haberleşme ve ulaşım alanlarında vatandaşımıza daha ekonomik ve kaliteli hizmet vermek."

İnternetin amacı dışında kullanıldığında zararlı olabildiğini ve bu durumun sorunlu bir kuşak yetişmesine yol açabileceğini anlatan Turhan, "Bu tarz hizmetleri maddi çıkarlar ve nadan amaçlar için kullananlar var. Bunu da kontrol etmemiz gerek."  şeklinde konuştu.

AKN (AKK) nedir?

AKN uygulaması, şebeke kaynaklarının bütün kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesine olanak temin etmek ve bütün abonelerin internete girmeleri durumunda şebeke üzerinde oluşan yoğunluğun eşitlenmesi gayesi ile kullanılıyor.

Ay içinde belirtilen "download" miktarı aşılırsa işin içine AKN giriyor. Miktar aşılmaz ise,  erişme hızında herhangi bir değişme olmuyor.

AKN aşıldığında, 8/16/24/50/100 Mbps'ye kadar olan hızlar sırasıyla 3/5/8/16/24 Mbps'ye kadar düşürülüyor.

 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

AKK İnternet