ABD Başkanı Trump'tan Son Dakika Kaşıkçı açıklaması


Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 2 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

ABD Başkanı Donald Trump, Kaşıkçı mevzusu ile ilgili haftaya Kongre ile görüşeceğini ve Türkiye ve Suudi Arabistan’la bu konuda yakın çalıştıklarını belirtti.

ABD Başkanı Trump, ABD’de yapılan Kongre seçimleri sonrası Beyaz Saray'da düzenlediği ilk basın toplantısında, gazeteci Cemal Kaşıkçı mevzusu ile ilgili kendisine yöneltilen soruyu yanıtladı.

Trump, "Bu mevzu üzerine istikbal hafta çalışacağız, Kongre’yle yakın bir emek içerisindeyiz. Birlikte çalışıyoruz, tümü yetenekli insanlar. Türkiye ve Suudi Arabistan’la beraber çalışıyoruz. Bu konuda kuvvetli bir görüş oluşturuyorum." diye konuştu.

İran yaptırımlarında Türkiye muafiyeti

Trump bununla beraber, Türkiye'nin de dahil olduğu 8 ülkeye, İran'a yönelik yaptırım paketinde petrol ithalatı mevzusu ile ilgili imtiyaz tanınmasına ilişkin de açıklamalar yaptı.

Bir sual üzerine Trump, “ABD tarihindeki en büyük yaptırımları uyguladık.” değerlendirmesinde bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

"Fakat kimi ülkelere müddet verdim, zira talepte bulundular. Bunu yaptım, zira petrol fiyatlarının varil başına 100 veya 150 dolara çıkmasını istemiyorum. Çünkü fiyatları aşağı çekiyorum. Eğer bakarsanız, petrol fiyatlarının aşağı düştüğünü görürsünüz."

Trump petrol fiyatlarının nihai aylarda düşüşte olduğunu vurgulayarak, "Yaptırım mevzusu ile ilgili çok sert olmak yerine, petrolün kimi ülkelere gitmesinde mesele görmedik. Petrol fiyatlarının yükselmesini istemiyorum. Çok duyarlı bir pazar. Zaman içerisinde muhtemelen henüz sert bir pozisyon alacaklar. Fakat dünya genelinde petrol fiyatlarının yükselmesini istemiyorum.” diye konuştu.


Yorumlar

Yorum Yap

ADB Amerika Başkan Trump Donald Trump Kaşıkçı Türkiye Suudi Arabistan