8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün tarihçesi nedir? Türkiye'de ilk ne zaman kutlandı?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Her yıl 8 Mart tarihinde kutlanan Dünya Kadınlar Günü'nün tarihçesi nedir? Neden 8 Mart'ta kutlanıyor? Türkiye'de ilk ne zaman kutlandı?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün tarihçesi

Her yıl 8 Mart'ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilmiş uluslararası gündür.

Bu özel gün kadınların siyasi ve sosyal haklarının korunmasına, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının tüm dünyada kutlanması için ayrılmıştır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Türkiye'de ilk defa 1921 yılında Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlandı.

8 Mart 1857'de ABD'nin New York eyaletinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi şartlarda çalışma isteğiyle bir tekstil fabrikasında grev yapmaya başladı.

Ancak polis grev yapan işçilere saldırdı ve işçileri fabrikaya kilitledi. İşçiler fabrikada çıkan yangında, polislerin fabrika önünde kurduğu barikatlardan kaçamadı ve 120 kadın işçi can verdi. Bu işçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın vatandaş katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 yılında Danimarka'nın Kopenhag şehrinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) 

Almanya Sosyal Demokrat Partisi öncülerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikasında çıkan yangınında ölen kadın işçiler hatırasına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılmasını teklif etti ve bu teklif parti tarafından oybirliğiyle kabul edildi.

İlk senelerde net bir tarih belirlenmemişti fakat çoğunlukla ilkbaharda mevsiminde anılıyordu. 

Tarihin 8 Mart olarak belirlenmesi 1921'de Moskova'da yapılan 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. ; İsmi de "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak netleşti. 

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasındaki dönemde bazı ülkelerde Dünya Kadınlar Günü'nün anılması yasaklandı. 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anılmaya başlanınca Dünya Kadınlar Günü daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ı Dünya Kadınlar Günü olarak ilan etti.

Birleşmiş Milletler'in resmi sitesinde Dünya Kadınlar Günü'nün New York'ta ölen kadın işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.


Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk defa 1921 senesinde Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlandı. 1975 senesinde ve onu takip eden senelerde daha yaygın, ve coşkuyla olarak kutlandı, herkes sokaklara taştı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 senesinde "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört sene boyunca kutlama yapılmadı. 

1984 yılından bugüne her yıl kadın örgütleri başta olmak üzere diğer tüm kadınlar Dünya Kadınlar Günü kutlamaya kaldığı yerden devam ediyor.Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
8 Mart Kadın Dünya kadınlar günü