5G nedir? 5G'ye nasıl geçilir? 5G uyumlu telefonlar ve 5G açma nasıl yapılır?


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

5G nedir? 5G'ye nasıl geçilir? 5G uyumlu telefonlar ve Turkcell Vodafone Turk Telekom 5G açma nasıl yapılır? 5G ile ilgili tüm detaylar haberimizde...

5G nedir?

5G adından da anlaşılacağı gibi 5. nesil bir mobil telekominikasyon hizmetidir.

5G açılımı ise İngilizce'de "5 Generation" anlamına gelen ve Türkçe'ye 5. Nesil olarak çevirdiğimiz bir terimdir. 

4G ya da 4.5G'ye göre ise yaklaşık 10 kat daha fazla bir hızla veri iletimi sağlamaktadır.

5G'ye nasıl geçilir?

Hepimizin bildiği gibi 4.5 uyumlu mobil cihazlarımızda 3G teknolojisinin bir devamı olan 4G yani LTE teknolojisini hali hazırda kullanıyoruz.

Henüz 5G uyumlu telefonlar sözü pek fazla telaffuz edilmese de aslında Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ve AB yani Avrupa Birliği tarafından 2020'ye kadar bu teknolojinin olgunlaşarak tamamlanması ve kullanılmaya başlanması tahmin edilmektedir. 5G uyumlu telefonlar yavaş yavaş piyasada yerini alırken Turkcell Vodafone ve Turk Telekom gibi telekom operatörleri de 4.5 G teknolojisinden 5G'ye geçiş sürecinde desteleyen telefonlarda 5G açma adımlarının nasıl yapılacağı konusunu duyuracaklardır.

Dünya 5G teknolojisine hazırlanadursun Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 5G konusu ile alakalı sürecin nasıl işleyeceği hususunda bazı değerlendirmelerde bulundu.

5G ile  alakalı Ulaştırma ve Altyapı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile  beraber Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi çatısı altında bütün  komünikasyon sistemlerini yerli ürün olarak piyasaya çıkarmak üzere güçlerini birleştirdiğini  vurgulayan Turhan, TÜBİTAK'ın da destek vermesi ile gereken  imzaların atıldığını  belirtti.

“5G tamamen yerli olacak”

Turhan,  ortalama 253 milyon lira yatırımla faaliyete geçecek olan 5G teknolojisinin tamamiyle yerli bir ürün olarak piyasada olacağına değinerek, "Sistem Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell tarafından da desteklenmekte. Bunlarla  alakalı 5G Vadimiz'de yeni nesil iletişim teknolojileriyle  beraber ODTÜ, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun birlikte yürüttüğü bazı işletim firmalarınca desteklenen bir ortamda çalışmalar sürdürülüyor."  şeklinde konuştu.

“Dünya 2022'de biz 2020'de”

Çalışmalarını 5G teknolojisini dünyada ilk kullanan ülke olmak için yaptıklarını bildiren Turhan şunları söyledi:

"Dünyadaki ülkeler 5G'ye 2022'de geçmeyi planlıyor. Bizimle  beraber Güney Kore de bu konuda çalışmaları  çabuk yürütüyor. Biz 2020'de 5G hizmetini halkımıza sunmayı planlıyoruz. 5G dediğimiz  zaman, daha  hızlı, yüksek kapasiteli hızda internet ve  komünikasyon hizmeti ve daha fazla sektöre hizmet verme imkanını gündeme getiriyor. Bunları yaptığımızda bu teknolojiyi ilk kullanan ülke konumuna gelmiş olacağız."

 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

5G Turkcell Vodafone Turk telekom