41. ABD Başkanı George H. W. Bush hayatını kaybetti


Google News

Yayınlama: 6 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

ABD'nin 43. başkanı George W. Bush tarafından yapılan yazılı açıklamada Eski ABD Başkanı George H. W. Bush 94 yaşında hayatını kaybettiği belirtildi.

ABD'nin 43. başkanı George W. Bush tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Baba Bush" olarak bilinen 41. ABD Başkanı Bush'un hayatını kaybettiği belirtildi.

Bir süredir muayene gören Bush'un, Teksas eyaletinin Houston şehrinde yaşamını yitirdiği bildirildi.

Açıklamada, "Jeb, Neil, Marvin, Daro ve ben kayda değer 94 yıllık yaşamının sonrasında babamız Bush'un öldüğünü açıklamaktan ötürü üzgünüz. George H.W. Bush yüksek bir karaktere sahipti ve bir evladın isteyebileceği en iyi babaydı." sözlerine değinildi.

1989-1993 yılları arasında Beyaz Saray'da bulunan Bush,  bilhassa Sovyetler Birliği döneminin sonunda vazife yapan ABD Başkanı olarak tarihte yer edinmişti.

George H. W. Bush kimdir hayatı

12 Haziran 1924’te doğan George Herbert Walker Bush,  politik yaşamına 1967 yılında ABD Temsilciler Meclisi Teksas mensubu olarak başladı.

1971 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Birleşmiş Milletler Elçisi olarak vazife yaptı.

1976 yılında ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA'in başkanı oldu.

Bush, 1981 yılında Ronald Reagan'ın Başkan olduğu dönemde Başkan Yardımcısı olarak seçildi.

Bundan 7 sene sonra ise George Bush Amerika Birleşik Devletleri’nin 41’inci başkanı oldu.

4 sene süreyle başkanlık yaptıktan sonra 1992 seçimlerinde Demokrat Parti'nin adayı Bill Clinton'a karşı seçimi kaybederek politik yaşamına noktayı koydu.

George Bush'un başkanlık döneminin en ehemmiyetli olayı, 1990 yılında Saddam Hüseyin'in Kuveyt'i işgal etmesi ve ABD'nin Kuveyt'e müdahale ederek Irak ordusunu püskürtmesi oldu.

 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

ABD Amerika Başkan George W. Bush Vefat